Hlavní navigace

Nediskriminují se jen cizinci, restaurace odmítla obsloužit Čechy

27. 9. 2019
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Česky hovořícím spotřebitelům nebylo umožněno se v restauraci posadit ke stolu a provést objednávku, anglicky mluvící zákazníky však v klidu usadili.

Jiná restaurace zase diskriminovala z hlediska věku, kdy neumožňovala návštěvu dětí do 8 let věku. V rámci kontrol České obchodní inspekce (ČOI) však šlo o jediná dvě provinění z hlediska diskriminace spotřebitelů, na které inspektoři v druhém letošním čtvrtletí přišli.

Restaurace odmítla usadit Čechy

ČOI uskutečnila během druhého kvartálu letošního roku 139 kontrol a s diskriminací spotřebitelů se setkala jen při dvou z nich (1,4 %). Oba prohřešky zjistili kontroloři, kteří působí ve Středočeském kraji a v Praze. Jedna diskriminace byla z hlediska věku, kdy na webových stránkách restauračního zařízení byla uvedena informace, že restaurace není vhodná pro děti do 8 let. Na elektronický dotaz spotřebitele, zda je možné si v uvedené restauraci objednat stůl pro 4 dospělé osoby a 1 dítě ve věku 4 let, zaměstnanec restaurace elektronicky odpověděl, že v restauraci neakceptují přítomnost dětí do 8 let.

Čtěte také: Máte s sebou dítě nebo psa? Máte zákaz vstupu, hlásí hospoda. Dostala pokutu

Druhá diskriminace byla z hlediska národnosti, tentokrát však nemířila, jak bývá zvykem, na cizince, ale šlo o Čechy. Česky hovořícím inspektorům, v postavení spotřebitele, nebylo umožněno se v restauraci posadit ke stolu a provést objednávku, anglicky mluvícím spotřebitelům toto umožněno bylo, uvedl Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI, který doplnil, že oba prohřešky diskriminace budou řešeny ve správním řízení.

Ve 2. čtvrtletí 2019 nabylo právní moci v souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním 6 pokut v celkové výši 210 000 Kč (s ohledem na lhůty správního řízení se jedná o prokázání diskriminačního jednání v předešlých měsících).

Tip na další obsah

Podívejte se na kavárnu, ve které bojkotují EET.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).