Hlavní navigace

Nedostali jste od banky úvěr? Alternativou je tichý společník

11. 3. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 546762
Jedním z důvodů, proč podnikatelé investují do firmy přes tichého společníka, je nemožnost získat bankovní úvěr. Společník očekává zisk a dívá se podnikateli pod prsty.

Pokud podnikatel potřebuje získat pro firmu investici či půjčku, nemusí zamířit jen do banky. Jednou z možností, jak dostat do podnikání například finanční kapitál, movitý nebo nemovitý majetek, je využít spolupráce s investorem formou tichého společenství. Tiché společenství navíc může být řešením také pro ty podnikatele, kteří na bankovní úvěr z nějakého důvodu nedosáhnou.

Tiché společenství není nic „pofidérního”, opírá se o zákon

Smlouvu o tichém společenství upravuje obchodní zákoníkparagrafu 673 an. Tichý společník se písemnou smlouvou zaváže vložit do firmy určitý vklad, ať už jsou to finanční prostředky, věc, nemovitost apod. Podnikatel se naopak zaváže vyplácet společníkovi podíl na zisku. Společník se však stejnou měrou podílí nejen na zisku, ale také na ztrátě. To může být výhodou tichého společenství oproti bankovnímu úvěru, který je nutné splácet bez ohledu na výsledky firmy.

Společník má podle zákona právo nahlížet do obchodních dokladů a účetních záznamů firmy a požadovat stejnopis účetní závěrky, do 30 dnů od jejíhož vyhotovení musí podnikatel společníkovi vyplatit podíl na zisku. Po skončení smlouvy je pak podnikatel povinný vrátit společníkovi jeho vklad, a to zvýšený nebo snížený o podíl na zisku či ztrátě. Tichý společník má ohledně svého vkladu obvykle právní postavení, jaké má věřitel ohledně své pohledávky. Před zánikem smlouvy o tichém společenství však nemůže svůj vklad požadovat zpět. Tichý společník neručí za závazky z podnikání tehdy, pokud jeho jméno není ve firmě obsažené a pokud neprohlásí při uzavření obchodní smlouvy se třetí stranou, že podniká s podnikatelem společně. Čtěte více: Kdo podcení plánování růstu, může podnik přivést ke zkáze

Jaké máte zkušenosti s investory?

Kolik, jak a na co?

Finanční investici formou tichého společenství hledají podnikatelé z rozličných oborů, různá je i výše požadované částky – od stovek tisíc po několik milionů korun, a to pro tuzemské i zahraniční podnikání (např. na Slovensku). Při zadání klíčových slov „hledám tichého společníka” do internetového vyhledávače jsou k nalezení příkladně tyto aktuální poptávky: podnikatel hledá tichého společníka se vkladem 200 tisíc korun pro prodejnu masa a uzenin s vlastní bourárnou a porcovnou; podnikatelka hledá tichého společníka pro rekonstrukci wellness hotelu v atraktivní lokalitě se vkladem 10 milionů korun; podnikatel hledá tichého společníka s vkladem 250 tisíc korun pro podnikání ve velkoobchodu.

Hledání tichého společníka absolvovala také podnikatelka Marcela Paveláková. V odpovědi na otázku business serveru Podnikatel.cz, proč zvolila právě investici tichého společníka, potvrzuje, že firmy k tichému společenství přistupují právě tehdy, pokud nezískají bankovní úvěr. Protože bylo pro naši společnost nemožné získat další bankovní úvěr, tak jsme zkoušeli jiné možnosti, uvádí Paveláková.

Při hledání investora se podnikatel může v první řadě spolehnout na vlastní kontakty nebo hledat pomocí internetové nebo tištěné inzerce. Potenciálního investora – tichého společníka by si měl podnikatel prověřit, a to i s ohledem na zdroj jeho kapitálu. Na trhu existují také společnosti, které se na investice specializují a investory sdružují. Tichým společníkem se může stát také ten, kdo má sice k dispozici volné finanční prostředky, ale z nějakého důvodu nechce nebo nemůže podnikat svým jménem. Čtěte více: Na trhu je volný kapitál, ale téměř žádné smysluplné podnikatelské projekty

Tiché společenství z hlediska daní

Příjem tichého společníka se daní jako příjem z kapitálového majetku a zisk vyplacený společníkovi není pro podnikatele daňově uznatelným nákladem. To pro business server Podnikatel.cz potvrzuje Jan Molín ze společnosti MIVO, která se zabývá účetnictvím a daňovým poradenstvím. V tichém společenství Molín nevidí žádnou „zradu”, která by tuto formu investice například prodražovala. Tichý společník dostává čistý příjem (podíl na zisku) zdaněný srážkovou daní ve výši 15 % dle § 36 odst.2 písm. d) zákona o daních z příjmů. Je-li tichý společník nerezidentem – potom jde o příjem dle § 22 odst. 1 písm. g) bod 3. zákona o daních z příjmů. Je zdaněn rovněž srážkovou daní dle § 36 odst. 1 zákona o daních z příjmů, uvádí Jan Molín. A dodává, že podíly na zisku tichého společníka jsou osvobozené od daně v případě, že jsou použity k doplnění vkladu sníženého o podíly na ztrátách do původní výše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).