Hlavní navigace

Nedostatek pracovníků nevyřeší ani rostoucí mzdy

Sdílet

Bleskový průzkum Hospodářske komory ČR mezi nejvýznamnějšími českými firmami nijak nepřekvapil. Cílem průzkumu bylo zjistit, s jakým nárůstem počtu pracovníků a zvyšováním mezd v příštím roce počítají. Z výsledků vyplynulo, že téměř 75 procent firem bude v příštím roce přijímat nové pracovníky, přičemž mzdy porostou téměř ve všech společnostech, které se ankety zúčastnily. Situace v zemi, kde ekonomika roste, firmy se rozvíjejí a kvalifikované síly zoufale chybí, je zcela předvídatelná, uvedl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

danova-poradna-tip

Tři čtvrtiny oslovených firem plánuje zvýšení počtu pracovních sil většinou do deseti procent, přičemž narůstat by měly zejména počty výrobních dělníků, obchodníků a manažerů. Podle Drábka bude situace na trhu práce nahrávat v oblasti mzdových podmínek právě novým pracovníkům, kteří tak budou mít smělejší požadavky. Většina firem v dotazníku uvedla, že bude zvyšovat mzdy v rozmezí tří až sedmi procent. Drábek však předpokládá, že ani štědrá finanční motivace nevyřeší nedostatek pracovníků. Obzvláště stavební firmy a výrobní podniky jsou nuceny řešit nedostatek pracovníků importem pracovní síly ze zahraničí. Bez těchto pracovníků by prý česká ekonomika rostla pomaleji.

Kvalifikované lidi jsou firmy ochotny vyvažovat zlatem. A pokud ne zlatem, tak alespoň v průměru sedmiprocentním růstem platů v meziročním srovnání, který se bude výrazně lišit odvětví od odvětví a také pozici od pozice, dodal Drábek. Zároveň upozorňuje, že ne všechny firmy jsou schopné v konkurenčních podmínkách ustát sedmiprocentní zvýšení mezd. Jedná se především o firmy s vysokým podílem ruční práce na finálních výrobku, jako jsou např. textilní firmy, které si navíc potýkají i s nekalou konkurencí východoasijských dovozců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).