Hlavní navigace

Nejen povinné testy na koronavirus, ale i ty dobrovolné jsou daňově uznatelné

6. 10. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
V některých případech je testování na covid povinné, v tu chvíli je test daňově uznatelný. Jak je to s dobrovolným testováním zaměstnanců na covid?

S dotazem, zda je dobrovolné testování zaměstnanců na koronavirus daňově uznatelným nákladem, se obracejí podnikatelé na Hospodářskou komoru ČR. Ministerstvo financí potvrdilo, že také dobrovolné testování zaměstnanců, které souvisí s chodem firmy, lze z daňového základu odečítat.

Podle Hospodářské komory ČR je důležité, že podnikatelé nebudou mít v příštím roce finanční a administrativní problémy při podání daňového přiznání. Je pozitivní, že po posledním jednání s ministryní financí můžeme do současné složité situace podnikatelů vnést alespoň dílčí jistotu. Firmy do dobrovolného testování investovaly statisíce až miliony korun, které budou moci daňově uplatnit, říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Daňová uznatelnost dobrovolných testů na covid-19 se vztahuje také na osoby samostatně výdělečně činné, pokud prokážou, že testování bezprostředně souvisí s jejich podnikatelskou činností. Právě OSVČ a malí živnostníci byli koronavirovou krizí a vládními opatřeními zasaženi nejvíce. Jistota daňové uznatelnosti i pro tuto skupinu, která často v posledních měsících doslova počítá každou korunu, může být z hlediska jejich dalšího podnikání velmi důležitá, vysvětluje viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.

Nesmí se jednat o benefit zaměstnanci

Podnikatelům nevzniká nárok na daňovou uznatelnost testů na koronavirus v případě, že jej firma zaměstnanci proplatí např. jako benefit. Typickým příkladem takové výjimky by byla situace, kdy je test poskytnut jako forma příspěvku zaměstnanci na dovolenou ve státech, které vyžadují od Čechů negativní test na covid-19. Podobný postup platí, kdyby si OSVČ nechala udělat test kvůli vycestování za rekreací v zahraničí. Jinak ale budou finanční úřady tento náklad bez problémů daňově uznávat, vysvětlila ministryně financí Alena Schillerová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).