Hlavní navigace

Nejenom pro pomluvu, firmy má jít trestat i za účast na sebevraždě

29. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Senát vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob s několika změnami. Z odpovědnosti se například nepůjde vyvinit kodexem.

Senát vrátil poslanecké sněmovně novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob s pozměňovacími návrhy. Podle očekávání navrhl zrušit pasáž, která umožňovala firmám se odpovědnosti zprostit. V zákoně naopak zůstala možnost trestat firmy za pomluvu a nově přibyla možnost stíhat společnosti i za účast na sebevraždě.

Náhubek pro média v zákoně zůstal

Senátoři sice poslancům novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob s pozměňovacími návrhy, kontroverzní možnost soudit firmu za za pomluvu však v návrhu ponechali. Proti tomu opakovaně protestuje Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Podle již dříve zveřejněného vyjádření SPIRu povede změna v zákoně k neúnosnému tlaku na autocenzuru novinářů i vydavatelů, provozovatelů televizního vysílání či provozovatelů internetových stránek.

Podle vydavatelů se tak budou mediální domy zdráhat otevírat kontroverzní témata. Tím však může dojít k omezení svobody projevu. Zařazení pomluvy mezi trestné činy spáchatelné právnickou osobou, jednoznačně ohrožuje svobodu slova a médií, protože zneužití tohoto paragrafu je pro kohokoliv banálně jednoduché. V západní Evropě se jde naprosto opačným směrem. Je příznačné, že zmíněný paragraf je návrhem komunistického poslance, který zasahoval v roce 1989 proti demonstrantům během Palachova týdne, komentoval rozhodnutí poslanců Ján Simkanič, předseda výkonné rady SPIRu a výkonný ředitel společnosti Internet Info (pozn. vydavatel serveru Podnikatel.cz).

Čtěte více: Více trestných činů pro firmy a další náhubek pro média, rozhodli poslanci

školení červen - novinky

Firmy se kodexem nebudou moct vyvinit

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek

Zatímco tato pasáž v novele zůstala, vypadla z ní naopak možnost pro firmy, že se zavedením etického nebo protikorupční kodexu mohou z trestných činů vyvinit. Podle senátorů by totiž schválení příslušného paragrafu mohlo způsobit zastavení několikaletých trestních stíhání. Zmínili například kauzy typu Metrostavu nebo Agrotecu, který patří do koncertnu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Agrotec je prošetřován kvůli zakázkám od České pošty. 

Senát navíc na návrh Libora Michálka schválil ještě jednu změnu ve znění novely. Firmy má jít nově stíhat za účast na sebevraždě. Už dneska formulace našeho trestního zákoníku hovoří o tom, že už jenom pohnutí k tomuto trestnému činu je trestným činem, a to, čeho jsme byli svědky třeba ve společnosti France Telecom, kdy opravdu probíhala systematická šikana s posvěcením a s vědomím šéfů této firmy, tak mě spíš vede k tomu, aby takové vynětí tady nebylo, vysvětloval svůj pozměňovací návrh Michálek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).