Hlavní navigace

Nejistá budoucnost výkupních cen solární energie

18. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Poslanci včera schválili novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Ta může snížit výkupní ceny elektřiny solární energie. Energetický gigant ČEZ hned po schválení přispěchal s prohlášením, že novelu zákona vítá: Vítáme schválení vládního návrhu novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Věříme, že Energetický regulační úřad využije své kompetence a sníží výkupní ceny elektřiny ze solárních elektráren nejméně na úroveň výkupních cen v Německu, tedy na polovinu stávajícího stavu, Eva Nováková, mluvčí ČEZ. Ta zároveň připomněla, že díky tomuto ustanovení se domácnosti nemusejí obávat zvyšování koncových cen, které by mohlo nastat solárním boomem.

Ekonomové ale upozorňují, že jakákoli legislativní změny musí vždy zachovat motivační složku pro investory. Jak připomíná Richard Rezner ze společnosti Pricewaterhou­seCoopers Audit původní legislativa týkající se obnovitelných zdrojů počítala s dvacetiletou návratností investic do fotovoltaických zařízení a s fixním maximálně pětiprocentním snižováním cen za povinný odkup solární energie. Za posledních několik let se vlivem technologického pokroku a rozšíření výrobních kapacit fotovoltaikých zařízení radikálně snížila doba návratnosti těchto zdrojů elektřiny a legislativa na to musí reagovat, komentoval schválenou novelu Rezner.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).