Hlavní navigace

Největší šanci získat práci mají ti, kteří nejsou zbytečně překvalifikovaní

21. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Ondřej Hošt, Internet Info
V září začnou čerství absolventi škol hledat svou první práci. Pokud mají alespoň nějakou praxi, mluví anglicky a nebojí se techniky, tak dlouho hledat nebudou.

Práci si nejsnáze najdou vyučení s praxí a angličtinou. Takto jednoduše by se daly shrnout poznatky z průzkumu poptávky po nových zaměstnancích, který provedl poskytovatel tištěné a online inzerce Annonce. Největší zájem je o uchazeče se středním odborným vzděláním, jedno zda s maturitou nebo jen výučním listem. Takoví lidé jsou ideálními pro 44 % nabízených pozic z celkového počtu přesahujícím 17 000 míst. Pro vysokoškoláky je naopak v nabídce jen 16 % volných pracovních míst.

Ideální typ českého zaměstnance je tedy takový, který má ukončené středoškolské vzdělání v technickém oboru, může se prokázat nějakou praxí a navíc hovoří anglicky. Tyto tři aspekty jsou po lidech hledající zaměstnání vyžadovány nejčastěji. Je to asi pro mnohé překvapivé, ale na pracovním trhu mají podle statistiky nejvíce šancí ti, kteří nejsou takzvaně překvalifikovaní. Nesmí být ale ani vzdělaní nedostatečně. Ideálem je střední cesta. A protože takových lidí je nedostatek a poptávka po nich stále roste, lze očekávat, že na těchto pozicích porostou i platy, které zatím příliš vysoké nejsou, říká Petr Langer, analytik trhu práce ze společnosti Annonce.

Ilustrační obrázek.
Autor: Ondřej Hošt, Internet Info

Technicky vzdělaný člověk s praxí a znalostmi angličtiny, podle současného trendu ten nejlepší možný zaměstnanec.

Vůbec nejčastějším požadavkem na kvalitu uchazeče je jeho praxe v oboru. Bez ní uchazeč okamžitě ztrácí na atraktivitě u 39 % zaměstnavatelů. Čtyři z deseti personalistů se k lidem otáčí zády v případě, že nejsou schopni se domluvit alespoň jedním jazykem. Nejčastěji se jedná o angličtinu. Ta je na komunikační úrovni vyžadována u bezmála třetiny aktuálních nabídek. Až daleko za ní je znalost němčiny, kterou požaduje 7 % zaměstnavatelů. Na třetí místo v pořadí jazykové vybavenosti uchazečů se v posledních letech dostala ruština s 1,8 %. I v případě relativně časté němčiny jde ale spíše o požadavek na druhý jazyk vedle angličtiny, která je tedy pro uchazeče o zaměstnání klíčová, doplňuje Petr Langer z Annonce. Čtvrtina volných pozic vyžaduje řidičské oprávnění a 22 % nabízených míst pak také práci v počítačem.

Neustálou potřebu „obyčejných“ lidí potvrzuje i pracovní portál Profesia.cz. Data na obou koncích žebříčku zájmu o jednotlivé pozice poukazují na to, že čím dál tím častěji se specialisté a odborníci na trhu práce dlouho neohřejí a naopak lidé se všeobecnými znalostmi bez specifických zkušeností čelí obrovské konkurenci, komentuje Kateřina Jaroňová z portálu Profesia.cz.

Eso v rukávu má ten, kdo je vzdělaný v technickém oboru. Techniků je totiž stále málo. Pro srovnání je možné uvést, že zatímco na jednu pozici pomocných zaměstnanců se hlásí v průměru 66 lidí, na jednu technickou je to desetkrát méně. Není to z důvodu nezájmu, ale právě malého množství vhodných kandidátů.

V žebříčku nejhůře obsaditelných pozic dominuje obor informační technologie, kde průměrně reagují 2,3 uchazeči na jednu nabídku. Jedná se o obor, kde se zároveň inzeruje nejvíce pracovních nabídek, od začátku roku to bylo konkrétně 3587.

Nejhůře obsaditelné profese podle portálu Profesia.cz
Pozice Průměrný počet reakcí na jednu nabídku
IT architekt 0,5
Lékař 0,6
Programátor 0,7
Softwarový inženýr 0,7
Servisní inženýr 0,7
Datový analytik 0,7
IT analytik 0,7
Web designér 0,8
Finanční poradce 0,8
Systémový inženýr 0,9

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).