Hlavní navigace

Některé e-shopy nabízí dobírku za 58 korun, jiné ji zrušily. Máme velký přehled

6. 10. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Internetové obchody čeká brzy nápor spojený s nákupem vánočních dárků. Jaké nabízejí platební metody a kolik za ně požadují peněz?

Koronavirus způsobil v e-commerce několik změn, mezi které patří zvýšený počet nákupů, a to i spotřebního zboží, ale také změnu voleb dopravy (jak jsme již psali, navzdory covidu klesl podíl lidí, kteří si zboží z e-shopů nechávají poslat domů) a také platebních metod. 

Jaké platební metody jsou nejoblíbenější? 

Balikobot.cz uvádí, že podle studie využívá 97 % obchodů platbu na dobírku, 90 % bankovní převod a 87 % platbu kartou. Mezi zákazníky je pak nejoblíbenější online platba kartou (36 %) a platba na dobírku obhájila druhé místo s 28 %. Mnoho e-shopů tedy tuto příležitost během pandemie využilo a platbu na dobírku, která byla dříve mezi zákazníky nejoblíbenější platební metodou, nadobro odstranilo ze způsobů platby, říká Martin Šauer, CEO, Balikobot.cz. 

Přehled nejoblíbenějších metod plateb zákazníků
Autor: Česká e.commerce, podle licence: Rights Managed

Přehled nejoblíbenějších metod plateb zákazníků

Podle digitální agentury Growww Digital, co se online nakupování týče, Češi a Slováci oplývají velkou gramotností a nebojí se nakupovat přes internet. I když platební metody v Česku pozměnil covid, u Čechů, ale i Maďarů je stále v oblibě platba na dobírku. Naopak v Rakousku nebo Německu ji téměř neznají. Michal Babouček, CEO GoPay, k platebním metodám dodává, že online platby přestaly být doménou větších e-shopů a je běžné, že platbu kartou nebo bankovními tlačítky řeší i menší nebo začínající e-shopy, a to jako jeden z mnoha rutinních úkolů už před spuštěním e-shopu na provoz.

Jaké jsou ceny?

Ceny za platební metody na e-shopech
E-shop Bezplatné platební metody Cena za dobírku nebo při převzetí zboží Další zpoplatněné metody plateb
4home.cz Online bankovní karta, bankovní převod, Twisto 39 Kč
Alza.cz Kartou online, Google Pay, bankovní převod, kryptoměnou 39 Kč*
Bonami.cz Platební karta, bankovní převod, rychlý bankovní převod, Twisto 49 Kč
Bonprix.cz Platba online, platební karta 20 Kč
CZC.cz Kartou online, Mall Pay, Google Pay, převod z účtu, online platby 45 Kč
Datart.cz Kartou předem online, bankovní převod 39 Kč
Decodoma.cz Platba online, bankovní převod, Twisto 40 Kč
Dobreelektro.cz Bankovní převod, kartou předem, online převod, Mall Pay, PlatímPak 49 Kč
Drmax.cz Kartou online, Edenred Benefity Café, Benefit Plus, Dobírka 0 Kč
Kytary.cz Online kartou, Apple Pay, Google Pay, online/běžný bankovní převod 49 Kč
Lekarna.cz Platba kartou, okamžitá platba, Twisto, bankovní převod 30 Kč 30 Kč (zaměstnanecké benefity)
Lidl-shop.cz Platební karta 29 Kč
Mall.cz Kartou předem, Mall Pay, Google Pay, bankovní převod, okamžitý online převod 39 Kč
Mironet.cz Bankovní převod, Twisto, PlatímPak, Google Pay, online kartou, na fakturu, osobní odběr na prodejně 24 Kč (Česká pošta), 15 Kč (Zásilkovna)
Nejlevnejsinabytek.cz Převodem, kartou online, PlatímPak, Twisto, okamžitý převod, ESSOX splátky 50 Kč
Notino.cz Platební karta předem, bankovní převod, Google Pay, online bankovní převody 20 Kč
OKAY.cz Online kartou, online převod, Apple Pay, bankovní převod, dobírka 0 Kč
Onlineshop.cz Bankovní převod, online platba, na splátky 39 Kč
Pilulka.cz Online karta, převodem, přes internetové bankovnictví, Bitcoinem/Litecoinem 49 Kč 79 Kč (Sodexo platba, Edenred, Benefitplus, Benefity.cz a Gallery βeta)
Smarty.cz Okamžitá platba, platební karta on-line, Apple Pay, Google Pay, Twisto 49 Kč
Tchibo.cz Platba předem, dobírka, PayPal, platební karta 0 Kč
Tipa.eu Platební kartou přes e-shop, hotově, dobírka 0 Kč
TSBohemia.cz Karta online, převod 58 Kč
Velkykosik.cz Převodem, kartou online, odložená platba 39 Kč
Vivantis.cz Platba předem, odložené platby 29 Kč**

* Platba je možná pouze kartou

** Obchod nenabízí dobírku, jedná se o platbu hotově nebo platební kartou při osobním odběru 

Průměrná cena dobírky je 33 korun a ceny se pohybují od 0 korun do 58 Kč. V e-shopu OKAY je dobírka zdarma, ale zpoplatněno je placení na prodejně, a to jak v hotovosti, tak kartou.

Na Lékárna.cz si připlatíte 30 Kč při volbě platby pomocí zaměstnaneckých benefitů a podobně v Pilulka.cz stojí 79 korun platby Sodexo platba, Edenred, Benefitplus, Benefity.cz a benefitní program Gallery βeta. 

školení červen - novinky

S dobírkou jsou problémy

Jak jsme psali, provozovatelé e-shopů mívají s dobírkou problém především kvůli nepřebírání zásilek. Měsíčně tak platí zbytečně tisíce za poštovné a hledají nějaká schůdná řešení. Své zkušenosti sdílejí například ve facebookových skupinách. Tomáš se zde svěřuje, že u něj objednává na dobírku až 70 % zákazníků a v době ovlivněné situací kolem koronaviru až 90 %. Po odeslání objednávky posílá zákazníkům SMS i e-mail a jednou týdně každého, kdo má uloženou zásilku na poště, ještě informuje. Stále však přemýšlí, co zlepšit a jak se problémům s „nepřebírači“ vyhnout. Co se stane, pokud si zákazník zásilku nakonec nevyzvedne, popisuje i Martin Šauer: Obchodník přichází o veškeré marketingové a expediční náklady na zásilku. Zákazník má totiž pocit, že pokud ještě nic oficiálně nekoupil, vyzvednutí a zaplacení si může ještě rozmyslet a nakonec celou objednávku jednoduše ignorovat. 

Podívejte se do košíků e-shopů:

Přibývá i odložených plateb

Odložené platby (BNPL, buy now pay later) spočívají v tom, že zákazník zaplatí až poté, co má zboží v ruce. Podle Equa bank odbourává tato platební metoda dosud přežívající psychologické bariéry pro placení v e-shopech, kdy zákazníci buď nechtějí zadávat na internetu číslo karty, nebo nechtějí platit předem před obdržením zboží. Tyto bariéry jsou i důvod, proč je u českých spotřebitelů tak oblíbená platba na dobírku, která má však řadu nevýhod jak pro prodávající, tak pro kupující, doplňuje Petr Baťka, Head of External Sales Equa bank. Podle Michala Šmídy, CEO a zakladatele Twisto, pak odložená platba přináší do internetového nakupování zážitek z kamenného obchodu. Pro řadu lidí je zásadní také vylepšení cashflow, nemusí posílat vlastní peníze e-shopu a následně na ně čekat v případě vrácení objednaného zboží, dodává závěrem.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).