Hlavní navigace

Někteří zaměstnavatelé mají problémy se spuštěním eNeschopenek, tvrdí průzkum

16. 1. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zaměstnavatelé si podle Hospodářské komory ČR stěžují především na špatné zkušenosti se vstupem na ePortál ČSSZ.

Problémy jsou však i s automatickou notifikací, kterou nedostávají, a také se jim nelíbí poskytované informace o neschopenkách přes kanál VREP (APEP), přestože si přes něj komunikaci s ČSSZ dohodli. Vyplývá to z bleskového šetření Hospodářské komory ČR. 

Ministerstvo si podle HK ČR neověřuje fungování systému u zaměstnavatelů

Proto mě překvapuje, že ministryně práce a sociálních věcí první pracovní den v lednu pořádá tiskovou konferenci, na které se slávou oznamuje, že e-neschopenky fungují skvěle a stanou se dle jejích slov miláčkem lékařů, ale zaměstnavatelů ani lékařů se na jejich zkušenosti se systémem eNeschopenek ani nezeptala, uvedl předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory ČR
Ivo Hlaváč.

Psali jsme: Rok 2020 a výběr nejdůležitějších novinek pro zaměstnavatele

Podle něj se na Hospodářskou komoru ČR kvůli nefunkčnosti systému hned první pracovní dny v lednu obraceli jak zaměstnavatelé, tak i samotní soukromí lékaři, které Hospodářská komora ČR zastřešuje.

Zaměstnavatelé si stěžují na ePortál ČSSZ

Navzdory tomu, že většina zaměstnavatelů zatím praktickou zkušenost s fungováním eNeschopenek nemá, asi pětina firem ale v rámci ankety uvedla, že má potíže například se vstupem na ePortál ČSSZ. Přibližně každá osmá firma dodala, že informace dostává jen od samotných nemocných zaměstnanců stejně jako před spuštěním eNeschopenek.

Psali jsme: Velký rozcestník změn v roce 2020, které se dotknou podnikatelů

Bleskové šetření k eNeschopence proběhlo od 6. do 13. ledna, odpovědělo celkem 107 firem různých velikostí, od mikro po velké firmy ze všech krajů ČR. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).