Hlavní navigace

Němci by zase rádi platili markou

17. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přes 60 % Němců by opět raději platilo markou. Vyplynulo to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil finanční ústav Dresdner Bank. Euro je přitom v Německu v oběhu již 6 let. Oblibu si ale u našich západních sousednů nezískalo.

Průzkumu se zúčastnilo asi 1300 občanů. Oproti předchozí šetření, které se konalo před třemi roky, se pozice eura ještě zhoršila. S eurem je v současnosti spokojeno jen 36,3 % respondentů, zatímco před třemi lety jich bylo 42,6 %. Marku by rádo vidělo zpět ve svých peněženkách 61,6 %, což je o 8,3 % více než v předchozím průzkumu.Euro nevadí především mladším občanům a lidem s vyšším vzděláním Odpůrců je zase naopak více mezi ženami, které chtějí marku skoro ze tří čtvrtin.

Němečtí politici ale euro podporují a zdůrazňují i nezávislost Evropské centrální banky (ECB), která sídlí ve Frankfurtu a určuje měnovou politiku pro celou eurozónu.

Banka, kterou vlastní německý pojišťovací ústav Allianz, si nechala oba průzkumy vypracovat u agentury Forschungsgruppe Wahlen (FGW). Mimojiné z průzkumu také vyplynulo, že mnoho Němců si zavedení eura spojuje hlavně s vyššími cenami, a euru se v Německu proto s humorem říká „Teuro“, podle německého slova „teuer“ (drahý).

Německá marka byla v druhé polovině minulého století jednou z nejstabilnějších měn v kontinentální Evropě. Konkuroval jí jen švýcarský frank a v rámci celé Evropy ještě britská libra.

Češi jsou vůči euru o něco vstřícnější. Z průzkumu Eurobarometr z konce listopadu vyplynulo, že zavedení eura pozitivně vnímá 42 % Čechů, proti euru se vyslovilo 48 % dotazovaných. Euro u nás nezačne platit dříve než v roce 2012. O dopadech jednotné evropské měny na podnikatele čtěte článek Přijetí eura může být pro podnikatele ziskové.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).