Hlavní navigace

Němky si možná splní sen českých žen. Budou pracovat jen čtyři dny v týdnu

13. 1. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/Lidové noviny/TOMAS KRIST
Mladí Němci by mohli pracovat jen čtyři dny v týdnu. Pátý mají věnovat péči o potomstvo a udržovat oheň v rodinném krbu. Češi si o tom mohou nechat jen zdát.

České matky jsou pracovně stále velmi znevýhodněnou skupinou. Dokonce mají mezi ženami ze zemí Evropské unie druhou nejhorší pozici. V České republice totiž pracuje na zkrácený úvazek jen necelých 9 % žen, přitom 69 % žen takový úvazek hledá. Zjistilo se to v průzkumu portálu Práceženy.cz, který připomíná, že v evropských státech pracuje na rozdíl od Česka na částečný úvazek celých 32 % žen. Jen něco více než třetina Evropanek s dětmi chodí do práce na plný úvazek.

Velkým problémem českého pracovního trhu práce je stále nízká flexibilita. Možnost pracovat z domova nebo jen na částečný úvazek je mminimální a právě to početnou skupinu žen s dětmi znevýhodňuje. Přitom právě jejich pracovní síla může být pro firmy zásadní. Jak totiž průzkum ukázal, celých 72 % dotázaných firem vykazuje díky využívání flexibilních pracovních úvazků nárůst produktivity a 68 % poukazuje i na zvýšení příjmů. Řada žen s malým dítětem komplikovanou situaci týkající se návratu do práce často řeší tím, že si rychle pořídí další dítě. Pak ale nastává ten problém, že zprvu šikovné a aktivní ženy po několika letech doma ztrácejí kvalifikaci, sebevědomí i schopnost sebeprezentace. A co je podstatné, také luxus volného času, a proto po návratu do zaměstnání obvykle nemohou nabídnout dnes tolik žádoucí časovou flexibilitu, uvádí Petra Janíčková, ředitelka portálu a prezidentka výkonného výboru Business Leaders Forum.

Druhou bolestivou stránkou je nedostatek míst v předškolních zařízeních. Až pro 40 % dětí není v mateřských školách místo. I to je jeden z důvodů, proč mají ženy s dětmi tak malou časovou flexibilitu. Nejčastěji se ženy snaží najít práci v oboru administrativy, práce v domácnostech, prodeji a ve státní a veřejné správě. Téměř polovina z nezaměstnaných přitom umí anglicky, čtvrtina německy a jedná se převážně o ženy s ukončeným středoškolským vzděláním.

Co nejde u nás, to možná prosadí Němci

Ilustrační obrázek
Autor: isifa/Lidové noviny/TOMAS KRIST

Ilustrační obrázek

Mnohem lepší vyhlídky do budoucnosti než české ženy, mají ženy v Německu. Tamní ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová chce prosadit zkrácený pracovní týden pro mladé rodiče. Ti dnes musí pracovat klasických 40 hodin, ale nově by to mohlo být o 8 hodin méně, tedy o jeden celý den. Ministryně chce tímto pomoci mladým rodinám, tedy ženám i mužům, pomoci sladit rodinný a profesionální život.

S nápadem ale nesouhlasí zaměstnavatelé ani někteří politici. Obávají se o stav ekonomiky a ptají se, kde na to Německo vezme. I s tím je ale v předloze počítáno. Němci by měli platit takzvaný partnerský příspěvek a z této daně by byla část ušlé mzdy kompenzována. Manuela Schwesigová se také zaměřuje přímo na ženy, které mají po mateřské problém vrátit se do plného pracovního nasazení. Právě ženy zažívají, že částečný úvazek je často vede do slepé uličky, když se po částečném úvazku chtějí vrátit k úvazku plnému, což dnes není možné. Proto jde i o to, zavést právní nárok na návrat z částečného úvazku na plný, říká ministryně Manuela Schwesigová.

Zda její návrhy projdou, to je otázkou řady jednání. I tak se ale Němky mají mnohem lépe než Češky už dnes. 80 % podniků podle informací Německé obchodní a průmyslové komory nabízí pružnou pracovní dobu a třetina jich svým zaměstnancům přispívá na péči o dítě.

Další informace k tématu čtěte ve starších článcích Podnikání a rodičovská dovolená jdou skloubit bez problémůVracím se po mateřské do práce, co mě čeká? Výpověď.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).