Hlavní navigace

Nenakupujete potraviny na rizikových e-shopech? Nově si to můžete ověřit

27. 5. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Díky nové službě si nyní můžete zkontrolovat, zda některé internetové obchody nenabízejí potraviny nebo doplňky stravy v rozporu se zákonem.

Na známém webu Potraviny na pranýři (www.potravinynapranyri.cz) Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spustila novou sekci s názvem Rizikové weby. Tyto informace byly dříve zveřejňovány prostřednictvím webu SZPI.

Zjistěte, na co si dát pozor

Jedná se o službu, která informuje spotřebitele o webových stránkách, u kterých SZPI zjistila, že nabízejí potraviny nebo doplňky stravy v rozporu s právními předpisy České republiky nebo Evropské unie. Dotčené stránky jsou orientovány na tuzemského spotřebitele. Zboží prezentují v českém jazyce, prodej je v českých korunách a doručení zásilky je na české adresy. Ve skutečnosti ale jejich provozovatelé sídlí převážně mimo území EU, případně jejich sídlo nelze identifikovat a SZPI tak u těchto prodejců má velmi omezenou možnost vymáhat dodržování právních předpisů, doplňuje Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce

Momentálně je v této sekci celkem 28 webů, u kterých je zveřejněn název internetové domény nebo URL adresa, stav stránek k danému dni, přehled nabízených potravin, stručný popis stránek, informace o tom, na co si dát pozor, a ukázky z vybraných částí webových stránek. 

Co se týče informací o tom, jak provozovatelé daných internetových obchodů porušují právní předpisy nebo co je rizikové, mezi ně patří například varování, že provozovatel neposkytl všechny vyžadované kontaktní údaje, případně že takové údaje zcela chybí, stránky jsou registrovány mimo území České republiky a držitele doménového jména není možné zjistit. Dále jde o to, že na stránkách jsou používané nekalé obchodní praktiky, chybí povinné informace o potravině, provozovatel uvádí u nabízených potravin (zejména doplňků stravy) neschválená zdravotní tvrzení a tzv. „léčebná tvrzení“ v rozporu s právními předpisy atd., vyjmenovává Pavel Kopřiva.

Například u internetového obchodu Eco Slimmer, kde je možné zakoupit přípravek na hubnutí Eco Slim, je v sekci „Na co si dát pozor“ uvedeno, že webové stránky jsou registrovány mimo území ČR a jejich registrantem je WhoisProtectService.net z Kypru. Vzhledem k tomu, že subjekt spravující uvedenou internetovou doménu se nachází mimo území naší republiky, jsou aktivity českých dozorových orgánů vůči provozovateli těchto webových stránek velmi omezené. Na webových stránkách také nejsou uvedeny žádné obchodní podmínky a žádné kontaktní údaje – spotřebitel tedy neví, s kým uzavírá smlouvu a za jakých podmínek. Na webu chybí povinné informace o potravině a jsou zde uvedena léčebná tvrzení o nabízené potravině v rozporu s právními předpisy a provozovatel webových stránek na nich používá nekalé obchodní praktiky.

Česká obchodní inspekce našla pochybení u obchodů s oblečením. Informovali jsme o tom v článku: Nákup oblečení přes internet? Na obrázku módní kousek, v reálu kus hadru

Prodej potravin online stoupá

Zveřejněné rizikové weby se nejčastěji zaměřují na prodej doplňků stravy. S nimi je spojena spousta problémů. Kromě toho, že odvádějí spotřebitele od skutečných léků, tak patří k nejčastěji odhalované kategorii s možnými riziky pro organismus. Prakticky všechna stále ještě běžně používaná zdravotní tvrzení jsou zakázána Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) jako vědecky nedoložitelná. a jejich uvádění na obalech potravin je tedy porušováním zákonů a klamáním spotřebitele, popisuje agrární analytik a novinář Petr Havel v článku na webu Vitalia. Ten dále dodává, že odborná argumentace proti klamání je velmi složitá a že důkazy například podrobným rozborem složení příslušných doplňků v laboratořích jsou velmi nákladné a tím pádem jsou spotřebitelé klamáni dál.

školení-leden22-molín

V současnosti dochází k prudkému rozvoji nabízení a prodeje potravin prostřednictvím internetu a s tím souvisí i vznik nových praktik ohrožujících spotřebitele. Cílem SZPI je proto varovat spotřebitele před riziky nákupu na webových stránkách, zejména pokud jejich provozovatel sídlí mimo EU. Tam mají dozorové orgány velmi omezenou možnost vymáhat dodržování práva a kde může mít takový nákup pro spotřebitele negativní finanční, nebo dokonce zdravotní dopady, doplňuje dále Pavel Kopřiva. Státní zemědělská a potravinářská inspekce doporučuje proto všem spotřebitelům nakupujícím potraviny na internetu, aby se seznámili s informacemi uvedenými v jejich příručkách (Nakupování na internetu, Jak nakupovat potraviny na internetu).

Zároveň se spuštěním služby Rizikové weby na stránkách Potraviny na pranýři SZPI vydala i aktualizaci mobilní aplikace Potraviny na pranýři. Tato aplikace je dostupná pro mobilní telefony OS Android a brzy bude k dispozici i pro mobilní telefony s iOS. Projekt Potraviny na pranýři spustila SZPI v roce 2012, aby zde informovala spotřebitele o výsledcích své kontrolní činnosti. Od té doby zde zveřejnila podrobné informace o 4600 šaržích nevyhovujících potravin na tuzemském trhu, o více než 770 provozovnách uzavřených pro neakceptovatelný hygienický stav a dále výsledky tematických kontrolních akcí a další užitečné informace pro spotřebitele.

Autor článku

Redaktorka Podnikatel.cz. Sledujte Janu na Twitteru @firstacka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).