Hlavní navigace

Neobdrželi jste tzv. inventuru od ČSSZ? Zažádejte si, usnadní vyplnění přehledu

11. 3. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ČSSZ jako každý rok zasílá přehled plateb, tzv. inventuru. Díky ní snadněji vyplníte přehled o příjmech a výdajích. Jak se k inventuře případně dostat?

Roční přehled plateb, tzv. inventura od České správy sociálního zabezpečení obsahuje kromě výši uhrazeného sociálního pojistného také další důležitý údaj, který pomůže s vyplněním přehledu pro ČSSZ. 

Pokud vám inventura od ČSSZ nedorazila, zažádejte si. Zatímco majitelům datové schránky je tzv. inventura OSVČ za předchozí kalendářní rok dostupná prostřednictvím aplikace ePortál ČSSZ, ti, co datovou schránku nemají, se mohou obrátit na příslušnou OSSZ, u které jsou jako OSVČ registrováni, informuje Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu. 

Čtěte také: Vyplňujete přehled pro ČSSZ? Pozor na změny u sociálního pojištění OSVČ

Mít po ruce inventuru od ČSSZ může výrazně usnadnit vyplnění přehledu o příjmech a výdajích. Najdete na něm totiž variabilní symbol, který se do přehledu zaznamenává. A to je právě jedna z častých chyb, která se při vyplnění tiskopisů objevuje. 

Daňový portál na Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Potřebujete si rychle spočítat, kolik letos zaplatíte na daních? Zadejte své hodnoty do Daňové kalkulačky pro OSVČ

Nevíte si rady s daňovým přiznáním? Vyzkoušejte interaktivní šablony, které automaticky vyplní daňový formuláře nebo přehled pro pojišťovnu.

Jakou budete mít čistou mzdu v letošním roce? Aktualizovali jsme pro vás Mzdovou kalkulačku

Nejnovější články o daních sledujte v sekci Daňové přiznání, Daně z příjmů, Přehled o příjmech a výdajích.

OSVČ by měly mít na paměti jednu odlišnost v přehledu pro sociálku vůči přehledu pro zdravotní pojišťovnu. Zatímco tam vyplňují jako hlavní identifikátor a variabilní symbol rodné číslo, u ČSSZ jde o speciální číslo, které sociálka přiděluje každému podnikateli při registraci.

Na co dalšího si dát při vyplnění přehledů o příjmech a výdajích pro ČSSZ pozor, čtěte v článku 5 chyb, které OSVČ opakovaně dělají v přehledech pro ČSSZ

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).