Hlavní navigace

Neplatil daně, „dorybařil“. Pruty teď nabízí finanční úřad v dražbě

Jana Knížková

Neplnění daňových povinností se trestá. Poplatník, který neplatil daně, přišel o více jak desítku rybářských prutů, se kterými podnikal. Teď jsou k mání.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ignorovat daňové povinnosti se nikdy nevyplácí. Pokud přestanou fungovat nástroje v podobě pokut a sankcí, finanční úřad zabavuje věci. Ty jsou pak jednotlivými finančními úřady nabízeny prostřednictvím aukcí k prodeji. 

Ptejte se odborníka v poradně Daně a účetnictví
Ing. Jan Molín Ph.D.
poradce pro daně

Většinou se jedná o věci, které jsou předmětem podnikání. Objevují se mezi nimi skutečné kuriozity. Podnikatel.cz před časem informoval o dražbě desítek počítačových myší, ale také luxusních vozů nebo vinného sklípku. V aukci se objevila ale i například plachetnice. 

Psali jsme: Odpočiňte si od podnikání na plachetnici. Finanční správa ji nabízí v aukci nebo Neplatili daně, přišli o vinný sklípek. Berňák ho teď nabízí v aukci

Aktuálně si mohou zájemci přijít na více jak desítku rybářských prutů. Finanční úřad pro Jihomoravský kraj pořádá tuto aukci 22. května 2019.

Kdo se nesmí dražeb finančních úřadů účastnit:

  • a) daňový exekutor, licitátor a další úřední osoby správce daně, který dražbu nařídil, dlužník a manžel dlužníka nebo jejich zástupci a dále ti, jimž jiný právní předpis brání v nabytí věci, která je předmětem dražby,
  • b) vydražitel předmětu dražby, který je znovu dražen z toho důvodu, že tento vydražitel neuhradil ve stanovené lhůtě nejvyšší dražební podání.

Z účasti na dražbě je vyloučen také znalec, který byl správcem daně ustanoven k ocenění předmětu dražby a toto ocenění také provedl.

Peníze získané na jednotlivých dražbách finančních úřadů jsou určeny na pokrytí daňových nedoplatků, které vznikly neplněním daňových povinností daňových poplatníků.