Hlavní navigace

Neproplacené faktury likvidují byznys, v ČR se ale platební morálka zlepšuje

Jana Knížková

Platební morálka firem v Česku se pozvolna zlepšuje. V minulém roce na tom byla dokonce lépe než v Evropě. Jak eliminovat počet neproplacených faktur?

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Není majitele firmy, který by ve svém podnikání neřešil otázku, jak snížit počet neproplacených faktur. Přestože se platební morálka tuzemských společností zlepšuje, stále se najdou takové, které si s dobou splatnosti hlavu nelámou. Není ani výjimkou, že odběratelé faktury nezaplatí vůbec. Pozdě zaplacené, nebo dokonce neproplacené faktury se mohou negativně odrazit v podnikání.

Platební morálka v ČR se zlepšuje

Platební morálka v České republice se ale za posledních pár let výrazně zlepšila. Za poslední rok je dokonce lepší v porovnání s Evropou. V roce 2016 včas faktury zaplatilo 44,7 procenta tuzemských firem, zatímco v Evropě to bylo 39,1 procenta společností. Zlepšující se platební morálku českých firem, která souvisí s konjunkturou tuzemské ekonomiky, sledujeme už od roku 2013, říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Čtěte také: Splatnost faktur je už více než rok omezena zákonem. Pomohlo to podnikatelům?

Tip-onlineucto

Nejspolehlivější firmy

Nejspolehlivěji proplácí faktury Dánové, Němci a Maďaři. Naopak nejhorší platební morálku v Evropě vykazují rumunské a portugalské firmy.

Jak eliminovat počet neproplacených faktur

Nástrojů a doporučení, jak eliminovat počet neproplacených faktur, je celá řada. Jedno z doporučení se týká zesilování urgencí s možností nabídnout nový termín proplacení. Reagujeme důrazněji tím, že pozastavíme veškeré práce a zároveň upomínáme oficiální písemnou výzvou s vyčíslením úroků z prodlení. Pokud ani v takovém případě nedojde k vyřešení, musí nastoupit právní cesta, prozradil jeden ze způsobů, jak na neproplácení faktur, pro server Podnikatel.cz Luboš Plotěný, spolumajitel agentury Dobrý web.

Další doporučení a rady zkušených a úspěšných podnikatelů si přečtěte v článku 5 podnikatelských matadorů radí: Jak snížit množství neproplacených faktur

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).