Hlavní navigace

Nepropouštějte zaměstnance, „půjčte“ je jinému podnikateli

Celostátní projekt „Zachraň práci!“ umožňuje zaměstnavatelům místo propouštění zaměstnanců přidělit je dočasně jinému zaměstnavateli.
Daniel Morávek 31. 3. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Hospodářská komora ČR (HK ČR), která projekt zrealizovala, vyzývá zaměstnavatele, aby se do něj zapojili. První poptávky a nabídky zaměstnavatelů dispečeři dnes začali přijímat na bezplatné lince 800 222 121, zpřístupněna jim je aplikace WorkLinks.com.

Nepropouštějte zaměstnance, ale „půjčte“ je

V době koronavirové nákazy a omezování výroby v podnicích má řada českých firem problémy s uplatněním svých zaměstnanců. Na druhé straně ale existují podniky, kterým nyní, například kvůli karanténě nebo péči o rodinné příslušníky, zaměstnanci chybí. Jednou z možností je uplatnění § 43a zákoníku práce, tedy tzv. dočasné přidělení zaměstnance – dohoda o dočasném „zapůjčení“ zaměstnance k výkonu práce u jiného zaměstnavatele. Dočasně přidělený zaměstnanec zůstává nadále pracovníkem původního zaměstnavatele, ale pracovní úkoly mu ukládá firma, k níž je přidělen.

HK ČR proto připravila koncept, který firmám nabízí a zjednodušuje „sdílení“ pracovních kapacit. Pomůžeme těm zaměstnavatelům, kteří nechtějí o své zaměstnance přijít, i když pro ně nemají v současnosti práci. O zaměstnání pracovníků se dočasně postará jiný zaměstnavatel, který jich má naopak nyní nedostatek, uvedl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Skrze aplikaci WorkLinks.com tak vznikla celostátní „burza práce“. V praxi dočasná „zápůjčka pracovníka“ bude fungovat tak, že po dobu přidělení zaměstnance bude nový zaměstnavatel ukládat pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jeho práci stejně jako svým kmenovým pracovníkům. Důležité přitom je, že stávající zaměstnanecký poměr zůstává zachován. Původní zaměstnavatel přefakturovává dočasnému zaměstnavateli mzdové náklady a odvody za dočasně přidělené pracovníky. Tím ušetří peníze, zároveň se nepřipraví o investici do svých zkušených pracovníků, doplnil Miroslav Diro, mluvčí HK ČR.

EBF-tip-řečníci-havryluk_braverman_jeřábek_bajer

Speciál ke koronaviru

Přinášíme rozcestník, který by měl pomoci zorientovat se v základních otázkách, které se týkají finančních úlev a podpory pro OSVČ. Kdy mají OSVČ nárok na ošetřovné? Jakou finanční podporu mohou od státu očekávat? Jak je to s pojistným či odkladem úvěrových splátek? Čtěte nový speciál

Zaměstnanec musí souhlasit a nesmí si pohoršit

Zaměstnanec samozřejmě musí s přidělením k jinému zaměstnavateli souhlasit. Pracovní a mzdové podmínky zaměstnance dočasně přiděleného k jinému zaměstnavateli přitom nesmějí být horší než u jeho stávajících zaměstnanců, upřesnil podmínky pro účast zaměstnavatelů v projektu Dalibor Kaňovský, jednatel společnosti Jurent CZ, která bude platformu provozovat.

Projekt Zachraň práci! inicioval místopředseda Hospodářského výboru a předseda Podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Martin Jiránek z Pirátské strany po diskusi se šéfem ICT Unie Zdeňkem Zajíčkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).