Hlavní navigace

Neseďte u práce jako pecky, i s počítačem se dá pracovat vestoje

21. 12. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Spousta lidí nyní pracuje z domu a hodně se tak mluví o pracovním prostředí a ergonomii. S tím souvisí také stále oblíbenější trend práce ve stoje.

Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko srdečních onemocnění, což je jeden z důvodů, proč společnosti povzbuzují zaměstnance, aby se během pracovního dne více pohybovali. Zkrácení času stráveného v sedě může zlepšit fyzické, metabolické i duševní zdraví, což je velkou motivací k vyzkoušení práce ve stoje. 

Řešením jsou stoly polohovatelné buď manuálně, nebo za pomocí elektřiny, díky kterým je možné střídat práci ve stoje a klasicky vsedě. Jejich návrháři berou v úvahu faktory, jako je velikost a výška monitoru nebo různé úkoly zaměstnance, jako je zvednutí telefonu při práci na počítači nebo nutnost schůzek s kolegy vsedě. Pracovníci si tak mohou upravit výšku stolu a dalších funkcí tak, aby vyhověla jejich potřebám. Už dříve jsme také psali o specializovaném nábytku v podobě trochu futuristicky vypadajících polohovacích a nastavitelných pracovních stanic, které kombinují kancelářskou židli, nástavec na nohy, držák na klávesnici a na monitor. Zpravidla se pak dají používat jak pro práci vleže, tak vestoje i vsedě.

Jaké jsou výhody

K výhodám kromě výše popsaných dopadů na zdraví patří například, že jde o přirozený způsob, jak strávit více času stáním na nohách. S tím souvisí spalování více kalorií. Healthline uvádí, že průměrný dospělý člověk tak spálí 100 až 200 kalorií oproti 60 až 130 kalorií spálených během sezení. Tělo při stání také zůstává neustále v pohybu. Při stání a správném nastavení výšky stolu navíc odpadá bolest zad nebo krku. Joe Leech z nutričního týmu Healthline zmiňuje, že tyto stoly mají pozitivní vliv na celkovou pohodu a pracovníci jsou méně stresovaní a unavení než při sezení. Někteří z nich zaznamenali také zvýšenou energii během dne a také lepší produktivitu. 

Pro firmu je podle Chloe Beeverse z Bluespot Furnite benefitem vylepšení pracovního prostředí, zvýšená motivace zaměstnanců a jejich spokojenost s prací, zvýšený výkon a efektivita nebo dlouhodobé snížení absencí z důvodů nemocí. Atmosféra polohovatelných stolů vede k otevřenější a snadnější komunikaci mezi kolegy, protože se za nimi hůře schováte než při sezení, dodává spisovatel Bryan Collins.

Na některých pracovištích standard

Podnikatelé a živnostníci si mezi sebou na sociálních sítích vyměňují zkušenosti ohledně práce v tomto režimu. David prozrazuje, že v jejich brněnské firmě Zeni mají všichni nastavitelné stoly. Je to fajn chvíli pracovat v sedě a chvíli vestoje. Netrpí tolik záda. Doporučuji, píše. Podobně v design studiu a inženýrství je to podle Marcela standard, a to minimálně z důvodu střídání poloh nebo prezentace práce, kdy u stolu dělají pravidelné review práce, takže se na to skvěle hodí. Taky mám kolegy, co u toho stojí nonstop. Ideál pro ty, co žádnou fyzickou aktivitu během dne nemají a nedělají žádný sport, dodává. Ivona zmiňuje, že v její předchozí práci v New Yorku to byla samozřejmost. A ještě k tomu měli gumové podložky pod nohy.

Jana má ergonomickou kancelář a polohovatelné stoly jim tak nechybí. Sama stoupá přibližně třikrát denně a je to super. Také v Erikově firmě je ergonomie a bezpečnost na prvním místě. Nemají nastavitelné stoly, ale nastavitelnou podložku na stůl, takže si může zvednout monitor, klávesnici i myš do požadované polohy. Já osobně měním pozici každou půl hodinu a problémy s krkem celkem přestaly, doplňuje. Podle Petra je výškově nastavitelný stůl vhodný na každém pracovišti, i když neměníte polohy vsedě a vstoje. Člověk o výšce 185 by měl sedět u stolu jiné výšky než člověk výšky 165. Výškově stavitelná židle je normální a stůl má mít stejnou výšku? To nedává smysl, podotýká.

Podívejte se na pracovní stoly freelancerů:

Někdo je nadšený

Například Ondřej může polohovací stůl jen doporučit. Investoval do sebe a koupil si jak elektrický stůl, tak kvalitní židli. Střídá polohy, rád u telefonování chodí, takže se hodí mít to v úrovni očí. Pracuje tak 40 %  vestoje a zároveň u sezení si nastaví stůl úplně přesně na svou výšku, takže může sedět rovně, což považuje za dost výrazný benefit. Častý neduh jsou nízké stoly, ohnutá záda, pak akorát bolí, člověk je z toho rozlámaný. Záda mne teď prakticky nebolí, přiznává. František sedí na více věcech a vyhovuje mu nastavitelný stůl v rozsahu i několika centimetrů. Občas si v průběhu dne 1 cm přidá, sedí víc rovně a pak zase ubere a odpočine si.

I podle Jiřího je to super věc. Jeden čas měnil polohu co hodinu. A nyní jej přestala bolet záda, ale i nohy. Líp se i prokrvuje tělo a práce lépe odsýpá. Jsem programátor a u stolu trávím hodně času. Tohle je fakt super věc, popisuje. S chválou se přidává i Petra: Super, když usínám, tak se postavím. Ostatní se zajímají, jestli právě ze stání nebolí nohy. Podle Jiřího stačí střídat polohy a Petr říká, že nohy bolí, pokud je pod stolem tvrdá rovná podlaha. Stačí ortopedické boty nebo vysoký koberec a bolest nohou je pryč, radí. 

školení-leden22-molín

Tomáš považuje stoly za zbytečnost. Koupil jej a po týdnu už byl jen na parádu a od té doby už se zase jen sedělo. Ono stát rovně x hodin na obou chodidlech stejně je trochu problém, myslí si. Podle Denise je práce vestoje dobrá maximálně na korekturu nebo e-maily a podobně, ale upravovat fotky nebo dělat katalogy se u něj lidem chtít nebude. Jedenkrát jsem to zkusil za život a nikdy víc, uvádí své zkušenosti Aleš. 

Chce to střídat

Také Heleně jen stání na místě nevyhovovalo a bolela ji záda. Pokud jsem to mohla střídat, tedy sedět, stát, bylo to ok, dodává. Honza střídá sezení a stání cca po hodině a někdy i déle. Je spokojený a ulevil i zádům. Chce to podle mě střídat, celý den bych u toho také nevydržel. Mám stůl s vykrojenou deskou, protože jsem měl problém s krční páteří, vysvětluje. Střídání doporučuje i Jan nebo Lubor s tím, že stát celý den na místě také není dobré a že je hlavní nedělat dlouhodobě to samé. 

Jindřich je z polohovatelného stolu nadšen. Stání mu funguje moc dobře, dělá tak veškerou práci na počítači a případně i papírovou. Chce to podle něj střídat polohy, sám obvykle pracuje vestoje tak dvě třetiny času a ke stání má ještě masážní podložku na chodidla. Ve stoje se mu líp přemýšlí. Ale každému to nemusí vyhovovat, mám okolo sebe spoustu lidí, kteří si to vyzkoušeli, ale jsou spokojení s klasickým pevným stolem. Takže to chce vyzkoušet, uzavírá.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).