Hlavní navigace

Průzkum: Riziko z nesplacení pohledávek v Česku je malé

14. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Většina velkých českých firem má dobře propracovaný systém prevence vzniku problematických pohledávek, takže riziko vyplývající z nesplacení těchto pohledávek je poměrně malé. Vyplývá to z průzkumu společnosti Coface Czech.

Podle něj si ale řada firem nedokáže poradit s inkasem problematických pohledávek, pokud vzniknou. Naprostá většina z nich nepoužívá pro inkaso pohledávek odborníky, ale svěřuje tuto agendu svým účetním nebo obchodníkům. Pro ně je však uhánění dlužníků jen vedlejší a často i nepříjemnou aktivitou, a efektivita takového zajištění inkasa pohledávek je proto podle něj jen nedostatečná, uvádí Coface Czech.

Nízká ztrátovost pohledávek souvisí podle spoolečnosti s tím, že většina velkých českých podniků má propracovaný systém prevence vzniku problematických pohledávek, který je založen na určování a kontrole maximální výše nezaplacených faktur pro každého odběratele. Jen asi čtvrtina firem však využívá při řízení kreditních limitů specializovaných externích služeb. Zhruba 40 procent firem se také před ztrátami z nezaplacených pohledávek chrání pojištěním, podstatně menší procento jich využívá faktoring.

Společnost Coface Czech odhaduje, že v Česku existuje okolo 150 společností, jejichž pohledávky z obchodního styku převyšují jednu miliardu korun.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).