Hlavní navigace

Nestíháte a čas je váš úhlavní nepřítel? Ve sprintu nezrychlujte, ale zastavte

20. 7. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Plavat v čase jako ryba ve vodě se v podnikání vždy nedaří podle přání. Ovšem spíše než ještě rychleji sprintovat mezi úkoly je lepší zkusit techniku STOP.

V tipech a tricích na ovládnutí času, tedy v podnikání omezeného a tudíž cenného zdroje, se lze na internetu i v knihách doslova utopit. Jenže než dojde na detaily, je třeba se zaměřit na podstatný rámec individuálního nakládání s časem. Do něj určitě patří schopnost přijmout, že je člověk živá bytost s určitými fyziologickými a mentálními limity, snaha uvědomit si svůj vztah k času, umět lidem i projektům říkat „ne“, nastavit si hranice nebo si například upřímně udělat pořádek ve vlastní motivaci.

Změňte vztah k času a naučte se říkat „ne“

Podnikatelka Eleanor Beaton spolupracuje jako koučka a konzultantka především s podnikatelkami a úspěšnými ženami. Jak shrnuje v jednom z příspěvků na svém blogu, téma, jak efektivně spravovat a řídit svůj čas, je jedno z nejčastějších, které se svými klientkami řeší. Ovšem dodává, že je to paradox, protože příliš často nevidí, že by měly podnikatelky s time managementem skutečně nějaké potíže a potřebovaly ho zásadněji zlepšit. Spíš pozoruje, že by měly k času přistupovat jinak, vytvořit si s ním jiný vztah. U podnikatelek jde podle ní totiž zpravidla spíš o to, jak si pevněji nastavit hranice, které jim pomáhají svůj čas si uchránit na věci, které jsou skutečně podstatné, na důležité priority, které podnikání posouvají kupředu. Klíčovým principem je přitom podle Eleanor schopnost říkat „ne“. Tedy neřídit svůj čas, ale své hranice.

Odmítnout neznámé lidi nebo méně zajímavé projekty je snadné. Horší je říci „ne“ lidem, které podnikatelka zná, s nimiž by třeba i ráda spolupracovala, a projektům, které by se jí líbily, jsou zajímavé, ale zkrátka ji v danou chvíli odvádějí od vlastního záměru, pro který se rozhodla, od priorit, které s ním souvisejí. Říci „ne“ znamená rozhodnout se, co dostane přednost na úkor jiných věcí, které zároveň mohou být stejně lákavé, případně i neméně podstatné. Říkat „ne“ je tak podle ní v řízení času pro podnikatelky základní strategie. A je to také okolnost, bez níž se neobejde well-being.

Nastavte si hranice v práci i soukromí

O hranicích hovoří i Olga Novotná, která se na volné noze věnuje životnímu a profesnímu koučinku a psychoterapeutickému poradenství a také má za sebou více než 25letou kariéru v oblasti vzdělávání dospělých, managementu a obchodu. Zjistila jsem, že jen z práce koláče neupeču, odpovídá na otázku, zda na něco nového v oblasti nakládání s vlastním časem přišla v uplynutém období restrikcí. Naučila jsem se vnímat sebe, to, co chci dělat, a svůj čas vědoměji. Začala jsem více dodržovat hranice své práce, abych byla schopná věnovat svou pozornost i svému soukromí, svým přátelům, zálibám a také nicnedělání, sdílí svůj posun z posledních měsíců, který vykresluje jako přesun z jednoho obrovského ostrova (práce) na souostroví.

S hranicemi souvisí i další oblast, a to perfekcionismus. Vztáhnout se dá k nutnosti nastavit si hranice toho, co je nutné dotáhnout k jisté dokonalosti a kde je to úplně zbytečné. Tedy kde perfekcionismus jenom požírá drahocenný čas.

Zaměřte se na sebeřízení

Olze Novotné nejvíce pomáhá šetřit čas, jako cenný zdroj, sebeřízení. Jeho předpokladem je jistá míra sebepoznání. Dávám do kombinace sebe, úkoly a čas. Uvědomuji si, že to jediné, co mám, je čas. Pracuji tedy se svým přirozeným nastavením, biorytmem, svými činnostmi nebo úkoly a tyto dvě „složky“ propojuji s plynoucím časem, vysvětluje základ svého přístupu.

Každý je v pracovním stylu a nakládání s časem sám sobě mírou a expertem sám nebo sama na sebe. Porovnávání tu nemá moc smysl, každý je jiný v tom, jakým způsobem se mu nejlépe pracuje, co u něj vede k lepší produktivitě, a také v tom, o co mu jde, jaký má záměr, potřeby a podobně. Je ale potřeba si to uvědomit a zapracovat to i do oblasti nakládání s vlastním časem.

Stanovte si reálné cíle a plány propojené s vnitřní motivací

Olga si stanovuje reálné cíle a plánuje, aby se dostala z místa, kde je teď, tam, kam se chce dostat. Jednotlivé kroky si stanovuje podle toho, jakou má sama se sebou zkušenost a podle času na jejich splnění, včetně určité časové rezervy. Rozkládám si každou činnost na menší celky a do kratších časových úseků, protože potřebuji nad věcmi průběžně přemýšlet a tímto nastaveným systémem si pro to poskytuji podmínky, vysvětluje s tím, že další podstatnou ingrediencí je vnitřní motivace – s tou je pro ni jednoduché se do plnění úkolů pouštět. Poté se podívám, co se mi povedlo a co příště udělám jinak, doplňuje.

Propojit nakládání s časem s vnitřní motivací je další podstatná okolnost. Pokud drhne time management, není od věci si uvědomit, zda jde vážně o chyby v plánování, v prioritách a podobně, nebo zda nejde spíše právě o téma motivace. Když se v podnikání mluví o flow, tedy o konceptu psychologa Mihaly Csikszentmihalyiho, kdy se člověk, s tím, kdo je a co umí, zcela ponoří do nějaké činnosti a plyne, motivace v tom hraje důležitou roli. Bez ní se naprostého a cílevědomého zaujetí, kterým flow je, dosáhnout nedá.

Akceptujte, že nejste stroj, ale živá bytost

Zároveň však Olga bere v úvahu, že není stroj, ale živá bytost, takže přicházejí situace, kdy je unavená nebo má pocit, že se odklání od nastaveného plánu. Tehdy Olga používá nástroj STOP, který má čtyři jednoduché kroky:

  1. Zastavit se a podívat se na věci z odstupu nebo nadhledu,
  2. přestat zacykleně přemýšlet, aby se podařilo znovu začít přemýšlet, a dostat do hry racionální myšlení,
  3. uspořádat si myšlenky,
  4. pak teprve jednat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).