Hlavní navigace

Netahejte OSVČ na úřad, ať o 25 tisíc mohou požádat e-mailem, navrhuje ODS

5. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O příspěvek 25 000 Kč musí OSVČ požádat finanční správu. Pokud ale nemají datovou schránku či elektronický podpis, budou nucení jít na úřad či poštu.

Opoziční ODS proto navrhuje, aby OSVČ mohly o příspěvek požádat i e-mailem. Finanční úřady totiž mají z registračních údajů informace o číslech bankovních účtů, mají přístup do registru účtů a snadno mohou zkontrolovat, zda účet nepatří nikomu jinému.

Ať stačí o 25 tisíc požádat e-mailem, navrhuje ODS

Poslanecká sněmovna by měla v úterý 7. dubna projednat upravený návrh zákona o kompenzačním bonusu, díky kterému by většina OSVČ měla dostat příspěvek 25 tisíc Kč. Aby však OSVČ příspěvek (terminologií návrhu kompenzační bonus) 25 tisíc korun dostala, musí splnit určité podmínky a podat žádost. Ministerstvo financí vyžaduje, aby žádost byla podána jedním z těchto způsobů:

  • osobně na podatelně finančního úřadu,
  • podáním poštovní zásilky na poště,
  • prostřednictvím datové schránky,
  • prostřednictvím technického zařízení správce daně (EPO) za předpokladu, že daňový subjekt má elektronický podpis.

Podle opoziční ODS ale většina OSVČ, které jsou cílovou skupinou tohoto podpůrného opatření, nedisponuje kvalifikovanými elektronickými prostředky (datová schránka, elektronický podpis). Přitom není v dnešní době žádoucí, aby se žadatelé museli osobně dostavit na finanční úřad nebo na poštu. ODS proto navrhuje, aby OSVČ mohly žádost podat i e-mailem. V pozměňovacím návrhu je dále uvedeno, že v případě důvodných pochybností správce daně o tom, kdo podání žádosti učinil, a pokud se tyto pochybnosti nepodaří správci daně odstranit neformální komunikací s daňovým subjektem, vyzve správce daně daňový subjekt k odstranění vad podání způsobem stanoveným zvláštním právním přepisem.

Jak upozornil Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, který pozměňovací návrh předložil, finanční úřady disponují v rámci registračních údajů mj. informací o čísle bankovního účtu každého daňového subjektu. Je proto vyloučeno, aby byla podpora vyplacena na účet, který daňovému subjektu nepatří. Rovněž je nutno připomenout, že správce daně má přístup do registru účtů a může si tak v rámci úřední činnosti ověřit, kdo je vlastníkem účtu, na který má být podpora vyplacena, uzavřel Stanjura.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).