Hlavní navigace

Neúspěšný rok 2019? Počet bankrotů po šesti letech vzrostl

13. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zvýšil se počet bankrotů firem, podnikatelů i obyvatel. U podnikatelů a osobních bankrotů až o dvě pětiny.

V roce 2019 tak bylo vyhlášeno téměř 700 bankrotů obchodních společností, necelých osm tisíc bankrotů fyzických osob podnikatelů a skoro 19 tisíc osobních bankrotů. Vyplývá to z informací společnosti CRIF.

Počet bankrotů roste

Počet bankrotů obchodních společností meziročně vzrostl o tři procenta, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů (FOP) se zvýšil o 44 %. Objevilo se také více návrhů na bankrot obchodních společností, a to konkrétně o 15 návrhů. Počet návrhů na bankrot FOP se pak zvýšil o necelou polovinu. Loni tak bylo podáno celkem 1088 návrhů na bankrot obchodních společností, 8746 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 20 371 návrhů na osobní bankrot.

Podle Věry Kameníčkové, analytičky společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, zůstal počet bankrotů obchodních společností v roce 2019 velmi nízký. I když se jejich počet mírně zvýšil, stále byl výrazně nižší než v letech 2008–2017. Počet bankrotů fyzických osob byl potom ovlivněn především novelou insolvenčního zákona, která je účinná od června 2019. Po jejím zavedení vzrostl měsíční počet oddlužení podnikatelů přibližně na dvojnásobek, proto se jejich meziroční nárůst blíží k 50 %, dodává. 

Vývoj počtu návrhů na bankrot a bankrotů fyzických osob podnikatelů
Autor: CRIF – Czech Credit Bureau

Vývoj počtu návrhů na bankrot a bankrotů fyzických osob podnikatelů

O bankrotech v souvislosti s insolvenčním zákonem jsme psali v článku Bankrotů stále přibývá. Může za to především novela insolvenčního zákona

Doprava a skladování byly nejrizikovější

Nejvíce bankrotů firem a podnikatelů bylo vyhlášeno v obchodu, ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. Přestože je v obchodu zaznamenáván nejvyšší počet vyhlášených bankrotů obchodních společností a fyzických osob podnikatelů, z pohledu míry bankrotů, které se v odvětví vyskytují, jde o poměrně bezpečné odvětví. Nejrizikovějším odvětvím je pro společnosti i podnikatele v tomto ohledu doprava a skladování, upřesňuje Věra Kameníčková. 

wt100

Tam bylo v uplynulém roce vyhlášeno v průměru 27 bankrotů na 10 tisíc firem, které v tomto odvětví podnikají. Následoval zpracovatelský průmysl s 24 bankroty a stavebnictví s 21 bankroty na 10 tisíc OS. Nejrizikovějším odvětvím byla doprava a skladování také u fyzických osob podnikatelů, kde bylo vyhlášeno 73 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů. Následovalo ubytování a stravování s 68 bankroty a stavebnictví s 61 bankroty na 10 tisíc OS. 

Průměr za celou Českou republiku činil 38 bankrotů na 10 tisíc FOP.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).