Hlavní navigace

Nevidomých OSVČ se opět dotkne EET, výjimka se nestihne schválit

28. 11. 2018
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

To, co se před měsícem zdálo jako vysoce pravděpodobné, je nyní již jisté. Nevidomé OSVČ, které spadají do 1. a 2. vlny, budou muset od ledna 2019 vést EET.

Podle odhadů Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR) by se tak EET od 1. ledna měla týkat několika desítek nevidomých podnikatelů. Finanční správa nicméně ujistila, že kontroloři vezmou při případné kontrole nevidomé OSVČ v potaz, že vláda výjimku schválila a že lze předpokládat, že se pro ni podaří najít podporu i na půdě sněmovny. O benevolenci ale finanční správa hovořit nechce.

Končí výjimka pro nevidomé OSVČ

Jednou z věcí, které zrušil Ústavní soud v souvislosti s EET, byla ustanovení, která zmocňují vládu k vydání nařízení, jimiž lze některé tržby evidovat ve zjednodušeném režimu, některé tržby vyloučit úplně a rozšířit seznam dočasně vyloučených tržeb. Ustanovení pozbudou platnosti 31. prosince 2018. Soud zároveň k témuž dni zrušil nařízení vlády č. 376/2017 Sb. o vyloučení některých tržeb z evidence tržeb.

Čtěte více: Co rozhodnutí Ústavního soudu znamená? Změny #EET v otázkách a odpovědích

Toto nařízení vylučuje z EET tržby u těžce zrakově postižených osob a dočasně tržby z prodeje sladkovodních ryb uskutečněného v období od 14. 12. do 24. 12. v provozovně, ve které se v tomto období uskutečňují pouze tyto tržby.

Konkrétně se osvobození týká prakticky nevidomých a hluchoslepých fyzických osob, které jsou držiteli průkazu ZTP/P se symbolem nevidomé nebo hluchoslepé osoby.

Dále musí jít o poplatníka daně z příjmů fyzických osob,

  1. který provozuje podnikatelskou činnost bez spolupracujících osob podle zákona upravujícího daně z příjmů a bez zaměstnanců, ledaže tyto osoby splňují podmínku uvedenou v bodě 1,
  2. který není společníkem společnosti, z jejíž činnosti tržba plyne, ledaže všichni společníci společnosti splňují podmínku uvedenou v bodě 1, a
  3. který tuto tržbu přijímá sám nebo prostřednictvím zaměstnance, spolupracující osoby nebo společníka společnosti, kteří splňují podmínku uvedenou v bodě 1.

Ministerstvo financí sice připravilo novelu zákona o evidenci tržeb, která kromě jiného zrakově postižené OSVČ z EET opět vyjímá, už nyní je ale jisté, že novela nestihne být do konce roku schválena. Aktuálně se totiž stále nachází v prvním čtení a její projednávání se za poslední více než měsíc, tedy od doby, co na problém server Podnikatel.cz upozornil, vůbec neposunulo.

Vláda a opozice se viní navzájem

Že se výjimka pro zrakově postižené nestihne schválit, je podle ministryně financí Aleny Schillerové vina opozice. Bohužel i toto je důsledek zcela nezodpovědných obstrukcí opozice. Ministerstvo financí připravilo novelu vyjímající zrakově postižené podnikatele z evidence tržeb neprodleně po rozhodnutí ÚS a předložilo jí Poslanecké sněmovně již 13. června 2018. Bohužel v důsledku obstrukčního jednání opozičních poslanců pravděpodobně nebude novela od 1. ledna 2019 účinná, uvedla Alena Schillerová.

Opozice však upozorňuje, že ministryně překrucuje fakta a že plnou odpovědnost má vládní koalice ANO a ČSSD. Podle Zbyňka Stanjury, předsedy poslaneckého klubu ODS, neměli zrakově postižení podnikatelé podléhat EET už od samého počátku. Po rozhodnutí Ústavního soudu, který mj. zrušil 3. a 4. vlnu EET, a také zmocnění vlády pro výjimky z EET, měla Babišova vláda dvě možnosti. Buď předložit novelu jen s uplatněním výjimek přímo v zákoně bez 3. a 4. vlny EET, taková novela by hladce prošla Sněmovnou i Senátem, nebo spojit obě záležitosti do jedné novely i s rizikem, že výjimky přestanou platit, doplnil serveru Podnikatel.cz Stanjura.

Stanjura zároveň odmítl, že by opozice obstruovala. Vláda sice poslala návrh zákona 13. června do Sněmovny, ale projednávat se začal až po třech měsících, 12. září. Do dnešního dne Sněmovna věnovala debatě o novele EET zhruba sedm hodin, což není mnoho s ohledem na skutečnost, že 3. a 4.vlna EET má dopadnout na statisíce poctivých podnikatelů a přinést jim další zbytečnou administrativní zátěž, vysvětlil Stanjura.

Jak vyplývá z veřejně dostupných dokumentů, časová osa byla následující. Ústavní soud rozhodl o zrušení části zákona o evidenci tržeb 15. prosince 2017. Ministerstvo financí pak návrh novely poslalo do připomínkového řízení za tři měsíce, tedy v půlce března letošního roku. Vláda o něm pak rozhodla 13. června a návrh pak zamířil do Sněmovny. Projednávat se začal až po sněmovních prázdninách 12. září, ale jednání bylo přerušeno, stejně tak 14. září, 19. září a 21. září. Naposledy se na pořad schůze dostal 23. října, ale vládní ANO opět projednávání novely navrhlo odložit.

Ministerstvo nemůže pro nevidomé OSVČ už teď nic udělat

Zákon se tak stále nachází v prvním čtení. Ačkoli Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky (SONS ČR) doufala, že se ve spolupráci s ministerstvem financí podaří nalézt nějaké schůdné řešení, nakonec se tomu tak nestalo. Naše organizace o problému pozbytí platnosti výjimky pro nevidomé podnikatele z povinnosti elektronické evidence tržeb komunikovala přímo s ministryní financí Alenou Schillerovou, která vyjádřila pochopení pro náš problém, nicméně uvedla, že v současné době nemůže MF pro ty nevidomé podnikatele, na které povinnost evidovat tržby od 1. ledna 2019 dopadne, nic udělat, uvedl serveru Podnikatel.cz Luboš Zajíc ze SONS ČR.

Přesný počet nevidomých podnikatelů, kteří spadají do 1. nebo 2. vlny EET, a kterých se tak evidence od roku 2019 dotkne, však nikdo nezná. Luboš Zajíc ještě před měsícem hovořil o maximálně stovkách podnikatelů, nyní odhad snížil na desítky podnikatelů. Skutečně krizová situace by nastala, kdyby povinnost elektronické evidence dopadla na subjekty třetí a čtvrté vlny, která by se týkala pro nevidomé podnikatele typických a mnohem více zastoupených živností, zejm. ladičů, masérů, popř. těch, kteří prodávají své rukodělné výrobky formou stánkového prodeje (keramika, košíky atp.), upozornil Zajíc.

Benevolence nikoli, ale úřady to „vezmou v potaz“

Na dotaz, zda bude ministerstvo žádat finanční správu, aby při kontrolách nevidomých postupovala v rámci EET benevolentněji, ministerstvo odpovědělo, že nikoli. Kontrolní činnost a její prioritizace je plně v gesci Finanční správy. Ministerstvo financí není oprávněno udělovat finanční správě pokyny ohledně provádění kontrol ani ji nemůže instruovat, aby byla při jakýchkoliv kontrolách benevolentní, komentoval Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Sama finanční správa o benevolentnějším přístupu také nechce hovořit, ale ujišťuje, že kontroloři vezmou při případné kontrole nevidomých OSVČ v potaz, že vláda výjimku schválila a že lze předpokládat, že se pro ni podaří najít podporu i na půdě sněmovny.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).