Hlavní navigace

Nevyplatíte mzdu v termínu? Připravte se na pokutu od inspekce práce

11. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Inspekce práce rozdala v 1. pololetí pokuty firmám, které nevyplatily mzdy v termínu. Podle inspekce je tento prohřešek stresujícím faktorem pro zaměstnance.

Zapomenete vyplatit mzdu zaměstnancům v termínu, nebo pošlete zaměstnanci méně peněz, než jste měli? Připravte se na pokutu. Zaměstnanci mají právo se obrátit na inspekci práce, která za to rozdává pokuty. Jen za první pololetí letošního roku uložila pokuty za dva a půl milionu korun.

Nevyplacení mzdy je stresujícím faktorem

Podle inspekce práce je nevyplacení mzdy či její nevyplacení v termínu pro zaměstnance stresujícím faktorem.

Zaměstnavatelé často chybují v tom, že zaměstnancům za jimi odvedenou práci nevyplatí mzdu stanoveným způsobem, dále také vyplatí nižší mzdu, než je nejnižší úroveň zaručené mzdy, aniž by poskytli patřičný doplatek, komentuje statistiky Ivona Foltisová, mluvčí Státního úřadu inspekce práce.

Podle ní představuje oblast odměňování úsek problémů, s nimiž se občané obracejí inspekci práce nejčastěji. V měsíci srpnu 2012 se odměňování týkalo 357 z celkového počtu 948 podaných podnětů, oproti tomu např. na úsek pracovní doby spadalo jen 94 podaných podnětů.

Čtěte také: Inspekci práce se množí podněty udavačů

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Inspekce práce bere nevyplacení mzdy v termínu velmi vážně. Tento prohřešek totiž podle ní patří do skupiny pracovního stresu. Tím je podle průzkumů provedených v rámci 27 členských zemí Evropské unie ohroženo až 70 % dotázaných. Psychosociální rizika, jako je např. stres související s prací, totiž mohou mít přímý i nepřímý vliv na psychické i fyzické zdraví.

Bezplatné poradenství pro zaměstnance

Státní úřad inspekce práce proto nabízí bezplatné základní poradenství. Inspektoři poskytují na všech pracovištích inspekce práce ve stanovených provozních dnech. Místa a dobu poskytování poradenství si lze vyhledat na www.suip.cz na stránce místně příslušného oblastního inspektorátu práce.

Čtěte také: Také červenec nahrával udáním v případě švarcsystému. Víme, kolik jich bylo

účto únor klímová

S dotazem či potřebou zkonzultovat určitý problém z oblasti pracovněprávních vztahů, zákona o zaměstnanosti či z oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci se během srpna 2012 na orgány inspekce práce obrátilo celkem 5 619 zájemců, doplnila Foltisová.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).