Hlavní navigace

Než začnete vyplňovat Přehled, zkontrolujte si inventuru pohledávek od ČSSZ

27. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Téměř milion podnikatelů má letos povinnost podat přehled o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení. Na co při vyplňování nezapomenout?

Přehled o příjmech a výdajích OSVČ podává každá osoba samostatně výdělečně činná. Přehled podává i ta OSVČ, která vykonávala výdělečnou činnost pouze po část roku či ji v roce 2014 ukončila.

Na zaslání přehledu je letos čas do 4. května. Jak vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), letos podá Přehled téměř milion podnikatelů. Převažují však OSVČ, které vykonávaly hlavní činnost. Celkem jich bylo 586 112, vedlejší činnost provozovalo 386 244 OSVČ. Více o daních ve speciálu: dane.podnikatel.cz

Zkontrolujte se inventuru pohledávek

ČSSZ všem OSVČ již rozeslala inventuru pohledávek, která obsahuje souhrn povinných předpisů, tedy to, co měli podnikatelé na zálohách zaplatit, a plateb, tedy kolik podnikatelé skutečně zaplatili.


Autor: www.isifa.com

Přehled může lehce spočítat i vyplnit na počítači. 

Díky tomuto podkladu lze předejít nesrovnalostem během vyplňování Přehledu a zjištěné rozpory ve svých podkladech mohou živnostníci a řemeslníci v předstihu začít řešit s okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ), říká mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Ta zároveň upozorňuje, že ty OSVČ, které si zřídily datovou schránku, naleznou tuto inventuru pohledávek přímo ve své datovce. Inventura je navíc dostupná i online na ePortálu ČSSZ

ČSSZ už nenabízí interaktivní PDF

Pro letošní rok si ČSSZ připravila zbrusu nový interaktivní tiskopis. Ten už není ve formě interaktivního PDF, nově si formulář vyplňuje přímo na stránkách ČSSZ. Vyplnění formuláře však vyžaduje nainstalování doplňku do prohlížeče. Jak otestoval server Podnikatel.cz, nejlépe se formulář vyplňuje v prohlížeči Chrome, který automaticky vybídne k instalaci doplňku.

Pokud OSVČ zjistí, že má v rámci Přehledu doplatek, je nutné ho uhradit nejpozději do osmi dnů po dni, kdy byl podán Přehled. Důležité je nezapomenout, že za den platby pojistného se považuje den připsání pojistného na účet příslušné OSSZ, nebo den, kdy bylo pojistné zaplaceno v hotovosti (do 10 000 Kč) na pokladně OSSZ, uzavírá Buraňová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).