Hlavní navigace

Nezaměstnanost dále klesá, bez práce je více žen

10. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra registrované nezaměstnanosti překvapila. V dubnu poklesla na 9,2 % z březnových 9,7 %. Počet lidí bez práce se tak v měsíci dubnu snížil o 33 tisíc. Jak upozorňuje Helena Horská z Raiffeisenbank, jedná se o rekordní meziměsíční pokles nezaměstnaných od počátku nové statistiky trhu práce. Počet volných pracovních míst ale bohužel neroste tak rychle, aby se současné tempo poklesu míry nezaměstnanosti udrželo. Počet pracovních míst v dubnu poklesl o 224 na 32 913, připomíná však Helena Horská.

S tím se shoduje i Kamila Fialová z Komerční banky: Nepotvrdil se obrat v propadu poptávky firem po pracovní síle, což značí, že oživení na trhu práce je ještě daleko. Podle Fialové je navíc bez práce poměrně vysoké číslo žen, u mužů klesá nezaměstnanost rychleji: Míra nezaměstnanosti žen klesla na 10,1 %, nezaměstnanost mužů relativně rychleji, na 8,4 %.

Jak připomíná za Českou spořitelnu Martin Lobotka, problémem na trhu práce zůstává nezaměstnanost čerstvých absolventů škol a zvyšující se počet dlouhodobě nezaměstnaných. Nicméně dobrou zprávou je, že míra nezaměstnanosti nepřekročí letos hranici 10 %, jak jsme se původně obávali, pokud se udrží současný trend snižování nezaměstnanosti, doplnil Lobotka.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).