Hlavní navigace

Nezaměstnanost i přes vyšší poptávku vzrostla

8. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podle aktuálně zveřejněných statistik MPSV míra nezaměstnanosti v červenci nepatrně vzrostla. Ve srovnání s červnem o jednu desetinu na 8,2 %.  Tento sezónní výkyv je spojen s přílivem čerstvých absolventů škol na trh práce. Příznivou zprávou je, že zároveň s ním stoupl počet volných pracovních míst o 482.  Ovšem poměr uchazečů na jedno volné pracovní místo se v porovnání s červnem nezměnil a zůstal na hodnotě 12,5.

Míra nezaměstnanosti je v prázdninových měsících vždy především výsledkem sezónních vlivů. Na jedné straně ji zvyšují noví absolventi, kterým se po škole ještě nepodařilo najít práci, nebo si chtějí prodloužit prázdniny. Na druhé straně k jejímu poklesu přispívají naopak sezónní práce, zejména ve stavebnictví, zemědělství a cestovním ruchu, uvádí Libor Stodola, odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC Česká republika. Dodává, že průzkum PwC mezi generálními ře­diteli významných tuzemských firem ukázal, že více jich hodlá letos nabírat než propouštět. Jedním z největších rizik, ohrožujících jejich plány, je obava z dalšího zhoršení hospodářské situace, či dokonce další recese.

Vývoj komentuje i Pavel Mertlík z oddělení ekonomického výzkumu Raiffeisenbank. Nezaměstnanost se ovšem nadále drží na poměrně vysoké úrovni a tak tomu bude i během následujících měsíců. Rozdíl oproti situaci na trhu práce před recesí z let 2008 – 2009 tkví především v zaměstnanosti v průmyslu: zatímco podle údajů ČSÚ v 1. čtvrtletí r. 2008 průmysl zaměstnával 1339 tis. zaměstnanců, v 1. čtvrtletí letošního roku to bylo pouze 1131 tis. zaměstnanců. Průmyslová výroba se už prakticky dotáhla na úroveň před recesí, avšak průmysl zaměstnává o 200 tisíc pracovníků méně, říká Metrlík a doplňuje, že nepříliš příznivý vývoj předstihových ukazatelů v zahraničí a jejich domácí odraz ve výrazném snížení dynamiky nových průmyslových zakázek navíc nedává naději na zásadnější pozitivní změnu poptávky na trhu práce ani do budoucna. 

Není novinkou, že míra nezaměstnanosti každoročně v červenci mírně vzroste. Ovšem při srovnání vývoje nezaměstnanosti letos s vývojem v roce 2010, zjistíme, že míra nezaměstnanosti byla letos v červenci o půl procentního bodu nižší než v červenci loňského roku, upozorňuje Petra Gapka, makroekonomický analytik GE Money Bank. Předpokládá, že rychlý pokles nezaměstnanosti se pravděpodobně do konce letošního roku neuskuteční. Hlavním důvodem je stále slabá spotřeba domácností, která působí negativně na sektor služeb, což je z hlediska trhu práce největší zaměstnavatel pracovní síly.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).