Hlavní navigace

Nezaměstnanost klesá, počet volných míst roste

9. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V březnu 2008 výrazně klesla nezaměstnanost v České republice. Dokonce se jedná o nejvýraznější meziroční pokles od začátku sledování. Nezaměstnanost se tedy v březnu pohybovala na 5,6 %. Nižší nezaměstnanost ale provází růst počtu volných pracovních míst. Těch je k dispozici asi 151 tisíc, což je nejvyšší počet od začátku sledování. Někde dokonce poptávka po zaměstnancích (tedy počet volných pracovních míst) převyšuje počet uchazečů o zaměstnání. Celkem evidují úřady práce více než 312 tisíc dosažitelných uchazečů o zaměstnání. Data zveřejnil vládní portál s odkazem na Jiřího SezemskéhoMinisterstva práce a sociálních věcí.

Největší míra nezaměstnanosti je na severu Čech a Moravy, stejně jako v jihomoravském regionu.

Počet volných pracovních míst se podle Minsiterstva práce a sociálních věcí zvýšil oproti únoru 2008 téměř o tisícovku míst a téměř o 44 tisíc míst oproti březnu 2007. Na jedno pracovní místo tak připadá 2,2 uchazeče. U míst pro osoby se zdravotním postižením připadá 14,4 uchazeče na jedno pracovní místo.

Nezaměstnanost však už letos tak dramaticky nepoklesne, rezervoár volné pracovní síly neodpovídá požadavkům zaměstnavatelů. Později pak zpomalení v EU a pokles poptávky v ČR zchladí se zpožděním i trh práce, tvrdí Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).