Hlavní navigace

Nezaměstnanost klesá, stejně jako počet volných míst

12. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Lidí bez práce je stále méně. Míra registrované nezaměstnanosti klesla na konci června na 8,5 %. Bez práce tak bylo tak 30. červnu 500 500 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. V květnu bylo nezaměstnanost na 8,7 %. Nezaměstnaných je ale i přesto stále více než v červenu 2009, kdy míra registrované nezaměstnanosti dosahovala osmi procent. Jak ale upozorňuje Helena Horská z Raiffeisenbank volných pracovních míst není ale stále dost, práce se hledá těžce. V červnu bylo z evidence úřadů práce vyřazeno téměř 22 tisíc osob, o 1449 více než v květnu. Do zaměstnání nastoupilo 41 130 osob, o 11 792 méně než v květnu. Tato čísla dokazují, že navzdory poklesu míry nezaměstnanosti není situace na trhu zdaleka růžová, doplnila Horská.

S tím souhlasí i Branislav Hunčík z Pricewaterhou­seCoopers ČR, podle kterého firmy stále nevytvářejí tolik pracovních míst jako v době hospodářského růstu. Motivovat by je k tomu mohla vláda zpružněním trhu práce, doplnil Hunčík. Nepříjemnou skutečností se stává také fakt, že stále více firem uzavírá smlouvy pouze na dobu určitou, jak připomíná Klára Valentová specialistka na pracovní právo ze společnosti Ambruz & Dark: To komplikuje i odhad vývoje v následujících měsících.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).