Hlavní navigace

Nezaměstnanost v ČR vzrostla, stále však patří k nejnižším v Evropě

12. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Míra nezaměstnanosti stoupla v dubnu na nejvyšší hodnotu za poslední dva roky, když podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí míra činila 7,9 %. Celkový počet lidí bez práce přesáhl 450 000. Tempo zvyšování nezaměstnanosti však oproti předchozím měsícům kleslo. Česko se stále řadí mezi státy Evropské unie, které mají nejnižší nezaměstnanost. V současnosti je na pátém místě v Evropě.

Co se týká lidí bez práce, není na tom Česká republika v této chvíli úplně špatně a je v popředí mezi zeměmi EU s nejnižší mírou nezaměstnaností. Neznamená to však, že je vyhráno nebo že se koná obrat k lepšímu, situace v průmyslu nadále není růžová a mnoha podnikům chybí objem zakázek z předchozích let, komentoval výsledky Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.

Podle Kužela mají pozitivní vliv sezónní práce, díky nimž růst nezaměstnanosti zmírňuje a některým lidem se tak opět daří nalézt pracovní uplatnění. Očekáváme, že k další stabilizaci by mohlo dojít v květnu a v červnu, kdy by míra nezaměstnanosti mohla zůstat na stejných číslech, dodal Kužel.

Míru nezaměstnanosti kolísá okres od okresu. Tradičně nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (2,6 %), v Praze (2,7%) a v Praze-západ (2,8 %). Nejvíce nezaměstnaných se naopak nachází v okresech Most (15,6 %), Jeseník (14,1 %) a Bruntál (14 %).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).