Hlavní navigace

Nezaměstnanost v prosinci překročila 9 procent

11. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Konec roku byl ve znamení zvyšující se míry nezaměstnanosti. K poslednímu prosinci roku 2009 bylo celkem 539 136 lidí bez práce, míra registrované nezaměstnanosti se tak vyšplhala na 9,2 %. Je to o šest desetin procentního bodu více než v předchozím měsíci a v meziročním porovnání jde dokonce o 3,2% navýšení. Vyplývá to z údajů úřadů práce.

Podle analytiků bude ještě hůř. Nezaměstnanost v příštích měsících dále poroste, přičemž v lednu – jako vždy počátkem roku – opět skokově.V roce 2010 očekáváme celoroční průměrnou míru nezaměstnanosti 10 %, varuje Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank. Podle něj bude nejhorší situace v letních měsících, kdy se setká vrcholící cyklická vlna nezaměstnanosti s novou vlnou absolventů škol. Očekáváme, že tehdy se míra nezaměstnanosti přiblíží 11 %, doplnil Mertlík.

Poté by však mohla nezaměstnanost klesat. Potvrdil to Martin Lobotka, analytik České spořitelny: Nezaměstnanost bude ještě pár měsíců v letošním roce růst, v druhé polovině roku by však měla začít velice pozvolně klesat. Pavel Mertlík zároveň doplnil, že největším problém českého trhu práce stále zůstává nezaměstnanost absolventů škol a mladistvých. Meziměsíčně nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých ubylo jen 508 a oproti loňskému prosinci je jich více o 10 978, upřesnil údaje Mertlík.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).