Hlavní navigace

Nezaměstnanost v září klesla na 8,0 %

10. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezaměstnanost v Česku v měsíci září klesla na 8,0 procenta. Ve srovnání s loňským zářím byla nižší o 0,5 procentního bodu. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 1,3 % na 475 115. Počet nahlášených volných pracovních míst po nepřetržitém nárůstu od ledna poprvé poklesl, a to o 963 (2,4 %) na 39 795.

Jak informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, podle posledních dostupných údajů byla míra nezaměstnanosti zpracovávaná EUROSTATEM pro mezinárodní srovnání v srpnu v ČR 6,7 %, v EU27 9,2 %. Nižší než v Česku byla v Rakousku, Nizozemsku, Lucembursku, Německu, na Maltě, ve Finsku a Švédsku.

Odborníci pro následující měsíc očekávají na trhu práce spíše stagnaci nezaměstnanosti. Na poklesu nezaměstnanosti se podílelo vyřazení některých uchazečů z evidence úřadů práce a zpomalení nárůstu absolventů škol. Počet absolventů vysokoškoláků se sice snížil, ale zvýšily se počty vyučených (o více než 4000), vyučených s maturitou (o téměř 2600), ale i absolventů středních odborných škol (o více než 1400). Od listopadu nebo prosince se bude nezaměstnanost vlivem sezónních faktorů opět zvyšovat.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).