Hlavní navigace

Nezapomeňte na změny u plateb záloh na sociální pojištění

16. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V oblasti sociálního pojištění došlo od nového roku k několika změnám. Mění se například splatnost záloh sociálního pojištění. Nově se také oddělila platba nemocenského a důchodového pojištění. Osoby vykonávající činnost podle autorského práva a nezávislá povolání se nyní musí k sociálnímu pojištění povinně přihlásit.

Od nového roku doznala naše legislativa značných změn. Díky nim se například změnila splatnost záloh na sociální pojištění. Nově je splatnost zálohy v termínu od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Za leden je tedy nutné pojistné zaplatit do 20. 2. 2009.

Pokud podnikatel hradí důchodové i nemocenské pojištění, je nutné tyto dvě platby od sebe oddělit. Nemocenské pojištění se nově zasílá na jiný účet s jiným variabilním symbolem. O změnách plateb měla písemně informovat i příslušná Okresní správa sociálního zabezpečení. Čtěte více: OSVČ čekají v příštím roce změny. Které to jsou? 

Další změnou, která přišla počínaje rokem 2009 v oblasti sociálního zabezpečení, jsou povinné odvody pojistného z výkonu činnosti na základě autorského práva či nezávislého povolání. Dosud byla povinnost platit toto pojistné závislá na prohlášení o soustavné činnosti. Nyní je u těchto povolání platit pojistné povinností. Mohou tak učinit pomocí tiskopisu „Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti“ do 8. 2. 2009, řekla před časem serveru Podnikatel.cz Marta ŽeníškováMinisterstva práce a sociálních věcí.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).