Hlavní navigace

Nezapomeňte podat žádost, dnes končí lhůta u tří Covid dotačních programů

30. 9. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dnes je poslední den na podání žádosti v rámci tří Covid dotačních programů. Jde o Covid – Nájemné, Covid – Kultura a Covid – Lázně.

V rámci programu Covid – Kultura se však chystá druhá výzva a opět tak bude možnost žádosti podávat. Navíc by mělo dojít k rozšíření okruhu možných žadatelů.

Covid – Nájemné

Jedním z nich je i program Covid – Nájemné, který doposud využilo přes 10 tisíc podnikatelů (a dalších 10 tisíc žádostí se aktuálně řeší). Jak upozornilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), rozpracované a nepodané žádosti je nutné podat prostřednictvím informačního systému AIS do dnešní (středeční) půlnoci. Po tomto datu už podat nové žádosti nebude možné. Před podáním je také třeba podle podmínek programu uhradit alespoň 50 % rozhodného nájemného (80 % v případě nájmu v objektu v majetku státu). Po 30. září 2020 už tyto vady nebude možné odstranit, upozorňuje MPO na webu.

Administrace včas podaných žádostí a uvolňování prostředků na schválené žádosti bude pokračovat i po uvedeném datu. Nyní plánované ukončení realizace programu je stanoveno k 31. prosinci 2020. Program Covid – Nájemné se týká podnikatelů, kteří museli kvůli opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz. Dotace je na principu participace: majitel poskytne nájemci slevu 30 %, 20 % zaplatí nájemce a na 50 % nájemného přispěje stát.

Covid – Kultura

Do středeční půlnoci musí být podány i žádosti o dotace z programu Covid – Kultura. Jak upřesnilo MPO, pořadatelé kulturních akcí dosud podali 126 žádostí a dalších 180 je v systému rozpracovaných. Program je určen podnikatelům v oblasti kulturního a kreativního průmyslu. Ti podporu mohou využít na marně vynaložené výdaje, které vznikly od 1. října 2019 do 17. května 2020 ve spojitosti s organizací kulturních akcí, které se měly konat od 10. března 2020 do 31. srpna 2020 a v přímé souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády byly přesunuty nebo zrušeny.

Přestože lhůta pro žádost v rámci první výzvy vyprší už dnes, MPO oznámilo, že chystá brzy vypsat druhou výzvu, která by navíc rozšířila okruh možných žadatelů o dotaci.

účto únor klímová

Covid – Lázně

Dnes je také poslední den na podání žádosti u programu Covid – Lázně, v rámci kterého mohou lázeňské subjekty žádat o proplacení nákladů vzniklé uznáním slevových voucherů na ozdravné preventivní pobyty v lázeňských zařízeních. O dotace zatím požádalo několik desítek subjektů. Současně s žádostí o poskytnutí dotace mohou lázně podat i první žádost o platbu. Další žádosti o platbu, v rámci kterých budou uplatňovat akceptované vouchery, mohou podávat až do 29. ledna 2021 opakovaně, podle toho, kolik voucherů u nich klienti za daný měsíc uplatní.

K dnešnímu dni bylo staženo téměř 144 tisíc voucherů. V lázních jich hosté zatím uplatnili 35 tisíc a tyto vouchery budou nyní lázním propláceny se splatností maximálně 30 dnů od předložení žádosti o platbu. Jednáme stále i s Evropskou komisí, aby byl dočasný rámec, na časté podněty z lázeňských zařízení, prodloužen ještě minimálně na první čtvrtletí příštího roku. Nejsme totiž jediný stát, kterému by to ulehčilo ekonomickou situaci, uzavřela ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).