Hlavní navigace

Nezapomeňte, u dohod o provedení práce se do příjmů počítají i nepeněžní plnění

Pokud nechcete u dohod o provedení práce platit pojistné, nesmí zúčtované plnění překročit hranici 10 000 korun. Do příjmů se však počítají i nepeněžní plnění.
Redakce 13. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud zaměstnáváte pracovníky na dohodu o provedení práce a nechcete překročit limit 10 tisíc korun, který zakládá účast na sociálním a zdravotním pojištění, dávejte si pozor i na nepeněžní plnění, které zaměstnancům poskytujete. Pokud s nimi například uzavřete smlouvu o použití firemního vozidla k soukromým účelům, má to vliv na vyměřovací základ zaměstnance.

Čtěte více: Dohoda o provedení práce 2012

Vyměřovací základ zaměstnance totiž tvoří úhrn příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Podle zákona o daních z příjmů podléhají zdanění jako příjmy ze závislé činnosti i funkční požitky, tedy nepeněžní příjmy, které zaměstnanci od zaměstnavatele plynou v souvislosti se závislou činností, doplnil Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ptejte se odborníka v poradně Pracovně-právní a personální poradna
Mgr. Monika Urgošíková
pracovně-právní poradce

Jak se užití vozidla pro soukromé účely započítává do příjmů upravuje § 6, odst. 6 zákona o daních z příjmů. Podle něj se za příjem zaměstnance, kterému zaměstnavatel poskytuje bezplatně motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje částka ve výši 1 % vstupní ceny vozidla za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla. Je-li tato částka nižší než 1 000 Kč, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 000 Kč.

Čtěte více: Využití firemního auta pro soukromé účely je novou hrozbou. Čtěte proč

Částka 1 % ceny motorového vozidla (resp. alespoň 1 000 Kč) je tedy považována za ocenění příjmu zaměstnance a zahrnuje se do zúčtovaného příjmu. V případě, že je tento příjem vyplácen zaměstnanci činnému na základě dohody o provedení práce, je i tento příjem nutno započítat do výše zúčtovaného příjmu, upozornil Jiří Rod.

Příklad

Pan Novák zaměstnává na dohodu pana Blažka. Za červenec panu Blažkovi byla zúčtovaná odměna 9000 Kč. To by samo o sobě nezakládalo povinnost odvádět za pana Blažka zdravotní a důchodové pojištění. Pan Blažek má ale navíc smlouvu o využití firemního vozu pro osobní účely, která mu zvyšuje příjem o dalších 1500 Kč. Celkově tak měsíčně činí příjem pana Blažka 10 500 Kč a musí tak odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).