Hlavní navigace

Nezapomeňte, že při vysokých teplotách mají zaměstnanci nárok na ochranné nápoje

Daniel Morávek

Během stávajících tropických teplot mají zaměstnavatelé vůči svým zaměstnancům některé další povinnosti. Předně jim musí zajistit tzv. ochranné nápoje.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Při posouzení, zda musí zaměstnavatel zajistit minerálky a iontové nápoje či zda stačí pouze pitná voda, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje.

Kdy musíte ochranné nápoje zajistit?

Teploty v těchto dnech atakují hranici 40 stupňů a zaměstnavatelům tak vznikají zvláštní povinnosti vůči svým zaměstnancům. Předně jim musí podle zákoníku práce zajistit ochranné nápoje.

Zákoník stanovuje, že zaměstnavatel musí poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, a to v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem. Obecně platí, že nárok na ochranný nápoj má zaměstnanec tehdy, pokud došlo ke ztrátě tekutin z organismu potem a dýcháním, která přesahuje 1,25 litru (70 % tekutin) za osmihodinovou pracovní směnu.

Povinnosti týkající se ochranných nápojů jsou odstupňovány podle kategorie práce. Jestliže jde o administrativní pracovníky, kteří vykonávají méně náročnou kancelářskou činnost, mají nárok na ochranné nápoje při dosažení teploty vzduchu 34 °C a více. Samotný ochranný nápoj se poskytuje přímo na pracovišti či v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby jej mohl zaměstnanec snadno a bezpečně využít.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví a personalistika
PhDr. Dagmar Kučerová
poradkyně pro mzdové účetnictví

Pro posouzení, komu je nutné zajistit minerálky a iontové nápoje a komu stačí pouze pitná voda, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje, které stanovuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb., to ve znění novely nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Třídy práce v příkladech

Třída práce
Třída práce Druh práce
I Práce v sedě, administrativní práce, práce na počítači, laboratorní práce
II a Lehká manuální práce rukou, řízení dopravních prostředků, kusová práce, pokladní
II b Práce vstoje, zapojení obou rukou – dělnické profese, svářeči, lakýrníci
III a Údržba strojů, mechanici, práce ve stavebnictví, skladníci, řezníci na jatkách, pekaři..
III b Tradiční výstavba, foukači skla, práce na lisu v kovárnách, zemědělství
IV a Práce s lopatou, břemena o váze 25 kg, lesnictví, strojní kování
IV b Práce v hlubinných dolech, lomech, ruční práce v zemědělství
V Transport těžkých břemen, výkopové práce, ruční ražba v dolech

Jaké nápoje a v jakém množství zajistit

Při práci ve třídě I až IIIa se poskytuje přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá nebo voda splňující obdobné fyzikální, chemické a biologické požadavky (tj. má obsah rozpuštěných látek 50 – 500 mg/l) – může to tedy být voda z veřejného vodovodu. Až při práci ve třídě IIIb až V se poskytuje jako ochranný nápoj voda středně mineralizovaná (tj. s obsahem rozpuštěných látek 500 až 1500 mg/l). Množství tohoto ochranného nápoje se omezuje na polovinu ztráty tekutin, druhou polovinou ochranného nápoje je voda slabě mineralizovaná.

Objem tekutin, které musí zaměstnavatel zajistit, se stanoví interpolací v závislosti na teplotě. Jak uvádí odborník na bezpečnost práce Tomáš Neugebauer, použije se například následující výpočet:

WT100_Aki

Například pro třídu práce IIIa a teplotu to = 27 °C je postup následující. Z tabulky vyplývá, že teplotní rozpětí pro třídu IIIa je 20 °C až 29 °C, náhrada tekutin pro uvedené rozpětí je 0,9 až 2,8 litru a výše připočítané náhrady za jeden stupeň Celsia 0,21. Objem náhrady tekutin se vypočte následujícím postupem: 27 – 20 = 7 °C; 0,21 × 7 = 1,47; 1,47 + 0,9 = 2,37 litru. Náhrada tekutin za osmihodinovou směnu při výkonu práce zařazené do třídy IIIa prováděné při teplotě 27 °C musí činit přibližně 2,4 litru. 

Za nezajištění pitného režimu hrozí vysoké pokuty

Pokud bude zaměstnavatel zajištění pitného režimu, případně ochranných nápojů, ignorovat, hrozí mu pokuta až ve výši 1 milionu korun. Pokud pak podnikatel nezajistí pro své zaměstnance pitný režim, může dostat až dvoumilionovou pokutu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).