Hlavní navigace

Nezapomeňte, že při vysokých teplotách mají zaměstnanci nárok na ochranné nápoje

26. 6. 2019
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Během stávajících tropických teplot mají zaměstnavatelé vůči svým zaměstnancům některé další povinnosti. Předně jim musí zajistit tzv. ochranné nápoje.

Při posouzení, zda musí zaměstnavatel zajistit minerálky a iontové nápoje či zda stačí pouze pitná voda, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje.

Kdy musíte ochranné nápoje zajistit?

Teploty v těchto dnech atakují hranici 40 stupňů a zaměstnavatelům tak vznikají zvláštní povinnosti vůči svým zaměstnancům. Předně jim musí podle zákoníku práce zajistit ochranné nápoje.

Zákoník stanovuje, že zaměstnavatel musí poskytovat zaměstnancům ochranné nápoje na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, a to v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem. Obecně platí, že nárok na ochranný nápoj má zaměstnanec tehdy, pokud došlo ke ztrátě tekutin z organismu potem a dýcháním, která přesahuje 1,25 litru (70 % tekutin) za osmihodinovou pracovní směnu.

Povinnosti týkající se ochranných nápojů jsou odstupňovány podle kategorie práce. Jestliže jde o administrativní pracovníky, kteří vykonávají méně náročnou kancelářskou činnost, mají nárok na ochranné nápoje při dosažení teploty vzduchu 34 °C a více. Samotný ochranný nápoj se poskytuje přímo na pracovišti či v jeho bezprostřední blízkosti tak, aby jej mohl zaměstnanec snadno a bezpečně využít.

Pro posouzení, komu je nutné zajistit minerálky a iontové nápoje a komu stačí pouze pitná voda, se vychází z tříd práce podle energetického výdaje, které stanovuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb., to ve znění novely nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Třídy práce v příkladech

Třída práce
Třída práce Druh práce
I Práce v sedě, administrativní práce, práce na počítači, laboratorní práce
II a Lehká manuální práce rukou, řízení dopravních prostředků, kusová práce, pokladní
II b Práce vstoje, zapojení obou rukou – dělnické profese, svářeči, lakýrníci
III a Údržba strojů, mechanici, práce ve stavebnictví, skladníci, řezníci na jatkách, pekaři..
III b Tradiční výstavba, foukači skla, práce na lisu v kovárnách, zemědělství
IV a Práce s lopatou, břemena o váze 25 kg, lesnictví, strojní kování
IV b Práce v hlubinných dolech, lomech, ruční práce v zemědělství
V Transport těžkých břemen, výkopové práce, ruční ražba v dolech

Jaké nápoje a v jakém množství zajistit

Při práci ve třídě I až IIIa se poskytuje přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá nebo voda splňující obdobné fyzikální, chemické a biologické požadavky (tj. má obsah rozpuštěných látek 50 – 500 mg/l) – může to tedy být voda z veřejného vodovodu. Až při práci ve třídě IIIb až V se poskytuje jako ochranný nápoj voda středně mineralizovaná (tj. s obsahem rozpuštěných látek 500 až 1500 mg/l). Množství tohoto ochranného nápoje se omezuje na polovinu ztráty tekutin, druhou polovinou ochranného nápoje je voda slabě mineralizovaná.

Objem tekutin, které musí zaměstnavatel zajistit, se stanoví interpolací v závislosti na teplotě. Jak uvádí odborník na bezpečnost práce Tomáš Neugebauer, použije se například následující výpočet:

Například pro třídu práce IIIa a teplotu to = 27 °C je postup následující. Z tabulky vyplývá, že teplotní rozpětí pro třídu IIIa je 20 °C až 29 °C, náhrada tekutin pro uvedené rozpětí je 0,9 až 2,8 litru a výše připočítané náhrady za jeden stupeň Celsia 0,21. Objem náhrady tekutin se vypočte následujícím postupem: 27 – 20 = 7 °C; 0,21 × 7 = 1,47; 1,47 + 0,9 = 2,37 litru. Náhrada tekutin za osmihodinovou směnu při výkonu práce zařazené do třídy IIIa prováděné při teplotě 27 °C musí činit přibližně 2,4 litru. 

Za nezajištění pitného režimu hrozí vysoké pokuty

Pokud bude zaměstnavatel zajištění pitného režimu, případně ochranných nápojů, ignorovat, hrozí mu pokuta až ve výši 1 milionu korun. Pokud pak podnikatel nezajistí pro své zaměstnance pitný režim, může dostat až dvoumilionovou pokutu.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).