Hlavní navigace

Nezapomeňte změnit firemní listiny. Zbývá už jen měsíc a notářům se plní termíny

Autor: 258398
Redakce

Už pouze přes měsíc mají firmy na to, aby změnily své společenské smlouvy dle platné právní úpravy. Notáři upozorňují, že se jim rychle plní termíny.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Už pouze přibližně měsíc zbývá firmám, aby změnily své společenské smlouvy tak, aby odpovídaly novému občanskému zákoníku, respektive zákonu o obchodních korporacích. Společnosti by už ale změnu smluv neměly odkládat, jelikož se notářům začínají zaplňovat diáře. Kdo přitom listiny nezmění, riskuje až zrušení firmy.

Čtěte více: Víme, co všechno musíte do června změnit ve firemních listinách

Co všechno musí listiny obsahovat

Přibližně 180 tisíc firem musí do konce června zrevidovat své společenské smlouvy. Nový zákon o obchodních korporacích totiž vyžaduje, aby firemní listiny obsahovaly některé nové náležitosti.

Nově zákon požaduje, aby společenská smlouva obsahovala: 

  • firmu společnosti,
  • předmět podnikání nebo činnosti společnosti,
  • určení společníků uvedením jména a bydliště nebo sídla,
  • určení druhů podílů každého společníka a práv a povinností s nimi spojených, dovoluje-li společenská smlouva vznik různých druhů podílů,
  • výši vkladu nebo vkladů připadajících na podíl nebo podíly,
  • výši základního kapitálu,
  • počet jednatelů a způsob jejich jednání za společnost.

Notářům se plní termíny

Většina firem nechala změny na poslední chvíli a termíny u notářů se teď rychle zaplňují. V posledních dnech a zejména po skončení státních svátků sleduji výrazný nárůst počtu žadatelů o změnu stanov, potvrdil notář Tomáš Strnad.

Vyšší počet žádostí očekávají i rejstříkové soudy, které už dopředu upozorňují, že se může prodloužit doba zpracování požadavku. Se zpožděním by měly počítat hlavně společnosti v hlavním městě, u městského soudu v Praze je totiž zapsány skoro polovina firem. Podnikatelé se nicméně nemusí obávat, že by je kvůli pomalejšímu zpracování žádost čekal nějaký postih. Rozhodující je totiž den podání a ne den zápisu do obchodního rejstříku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).