Hlavní navigace

Nezapomeňte zvýšit minimální zálohy na zdravotní pojištění, je už načase

15. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 258398
Většina OSVČ si musí od ledna zvýšit minimální zálohy na zdravotní pojištění. Pokud jste tak ještě neučinili, zbytečně na nic nečekejte a zálohy zvyšte.

Které OSVČ platily v loňském roce minimální zálohy na zdravotní pojištění, mají přibližně tři týdny na to, aby jejich výši upravily. Nově se minimální zálohy na zdravotní pojištění zvyšují o 45 korun na 1797 korun.

Čtěte také: Změny ve zdravotním pojištění od roku 2015

Novou výši záloh platí i podnikatelští nováčci

OSVČ, které vloni hradily minimální zálohy 1752 korun, si je musí zvýšit, a to už při platbě za leden. Zálohy jsou totiž splatné první až osmý den následujícího měsíce. Lednové zálohy tak mají splatnost do 8. února. Nová výše minimálních záloh činí 1797 korun. Tuto částku musí platit rovněž OSVČ, které svoji činnost letos zahajují. 

Zdravotní pojištění je navíc specifické v tom, že pokud podnikateli vyjde při podávání přehledu vyšší záloha, musí její výše znovu změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Jestliže OSVČ posílala v roce 2014 minimální zálohy 1752 korun, ale její příjmy dosáhly takové částky, že jí zálohy pro rok 2015 vyjdou na 1900 korun, musí od února (za leden) nejprve platit 1797 korun a po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2014 pak 1900 korun. 

Čtěte více: Zálohy na sociální a zdravotní pojištění od roku 2015

Na změnu záloh na sociální pojištění je ještě čas

Zatímco u zdravotního pojištění řeší většina OSVČ zálohy už na začátku roku, u sociálního pojištění mají čas až do podání přehledu. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění platí od ledna pouze ti, kteří začali podnikat v roce 2015. Ostatní OSVČ změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2012, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Vloni činila minimální záloha na důchodové pojištění pro OSVČ hlavní 1894 korun, letos se pak zvýšila na 1943 korun.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).