Hlavní navigace

Nezapomeňte zvýšit zálohy na zdravotní pojištění, OSVČ zbývá poslední den

8. 2. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Většina OSVČ musí změnit výši záloh na zdravotní pojištění již při platbě za leden. Splatnost lednové zálohy je do 8. února, tedy dodneška.

Změna se týká těch OSVČ, které v loňském roce platily minimální zálohy. Jejich nová výše činí 2393 Kč.

Poslední den na změnu záloh na zdravotní pojištění

Většina OSVČ má poslední den na to, aby změnila výši platby na zdravotní pojištění, a to na minimální zálohu 2393 Kč, která je platná pro rok 2021. Už za leden totiž musí OSVČ hradit pojistné v nové výši a nikoli, jako je to v případě sociálního pojištění, až po podání přehledu. Vzhledem k termínu splatnosti, který je stanoven od prvního do osmého dne následujícího měsíce, musí OSVČ změnit výši záloh nejpozději do 8. února, tedy dodneška. Týká se to OSVČ, které loni platily nižší zálohy a mají povinnost dodržet minimální vyměřovací základ. Kdo omylem zaplatil lednovou zálohu v nižší výši, může své pochybení dnes ještě bez rizika sankce napravit.

Pokud pak podnikateli vyjde v přehledu vyšší záloha na zdravotní pojištění, musí její výši ještě jednou změnit. Zálohy stanovené dle příjmů a výdajů z minulého roku se platí poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém byl nebo měl být podán zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.

Sociální pojištění se mění až po podání přehledu

Zatímco u zdravotního pojištění řeší většina OSVČ zálohy už na začátku roku, u sociálního pojištění mají čas až do podání přehledu. Novou výši minimální zálohy na důchodové pojištění platí od ledna pouze ti, kteří začali podnikat v roce 2021. Ostatní OSVČ změní výši záloh až za měsíc, ve kterém podají přehled o příjmech a výdajích za rok 2021, a to na částku, která jim v přehledu vyjde. Minimální záloha OSVČ hlavních na sociální pojištění v roce 2021 činí 2 588 Kč, vedlejších pak 1036 Kč.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).