Hlavní navigace

Podnikatelé se nepoučili, úřady rozdaly tisíce pokut za elektronické (ne)podání

25. 7. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přestože už několikátý rok platí, že se vybraná podání musí učinit elektronicky, tisíce poplatníků opět letos dostaly pokutu 2000 Kč.

Konkrétně letos do 20. července finanční správa rozdala 4663 dvoutisícových pokut. Nejčastěji poplatníci chybovali v případě daně z příjmů fyzických osob, kde úřady rozdaly 2437 pokut. Vyplývá to z údajů, které serveru Podnikatel.cz poskytlo Generální finanční ředitelství.

Počet dvoutisícových pokut neklesá

Už třetím rokem mohou podnikatelé dostat pokutu, jestliže neučiní vybraná podání v elektronické podobě, ačkoli to měli za povinnost. Výše sankce je 2000 korun. Ještě v roce 2015 dostalo pokutu pouze několik stovek podnikatelů. V loňském roce se jednalo již o tisíce a podobný počet poplatníků obdržel pokutu i v letošním roce. Za nárůstem počtu pokut v loňském roce stálo rozšíření počtu podnikatelů, kteří musí daňové přiznání (a další vybraná podání) podávat elektronicky. Jak ukazují letošní statistiky, podnikatelé si na novinky zřejmě pořád nezvykli.

Čtěte také: Tisíce podnikatelů dostaly pokutu 2000 Kč, neučinily totiž podání elektronicky

Do 20. července letošního roku udělily úřady celkem 4663 pokut za nedodržení elektronické formy podání. Nejvíce pokut, konkrétně 2437 pokut, bylo uděleno u daně z příjmů fyzických osob. Dalších 739 pokut evidují úřady u daně z příjmů právnických osob a 474 u daně silniční. U DPH dostalo pokutu 242 poplatníků. Celkově na této pokutě museli letos poplatníci zaplatit 9,33 milionu korun.

Daň Počet pokut
DPH 242
DPFO ze závislé činnosti 216
DPFO z přiznání 2437
Daň silniční 474
Daň z příjmů právnických osob 739
Daň z příjmů srážkou § 36 108
Daň z nemovitých věcí 223
Ostatní 224
Celkem
4663

Zdroj: GFŘ

U DPH je elektronické podání povinné pro všechny plátce

Co se týče povinného elektronického podání, liší se daň o daně. U DPH musí přiznání a kontrolní hlášení podávat elektronicky od loňského roku všichni podnikatelé. Od května 2016 navíc platí, že podání, u kterého je povinnost učinit jej elektronicky a které není učiněno datovou zprávou ve formátu nebo struktuře zveřejněné správcem daně, je neúčinné. Na plátce DPH, který nepodal přiznání elektronicky, je tak pohlíženo, jako kdyby podání neučinil, a hrozí mu tak sankce, které se s nedodržením povinností pojí.

Máte datovou schránku? I vás se elektronické podání může týkat

U daně z příjmů pak musí přiznání (a také další podání) činit elektronicky ti, kdo mají zpřístupněnou datovou schránku nebo mají za povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Podání jsou navíc povinni učinit pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně. Musí tak přiznání podat jednou z těchto možností:

  • podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, nebo
  • s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

Pro poplatníky se zpřístupněnými datovými schránkami nebo pro poplatníky, kteří musí mít účetní závěrku ověřenou auditorem, navíc platí povinnost elektronického podání nejen u daňového přiznání. Elektronicky musí podat také přihlášku k registraci nebo oznámení o změně registračních údajů. Povinnost elektronického podání navíc pro tyto poplatníky platí i u dalších daní, jako například u daně silniční nebo u daně z nemovitých věcí.

Na datovce záleží

Povinnost elektronických podání se ovšem netýká všech majitelů datových schránek. Záleží totiž na druhu datové schránky. Povinné elektronické podání totiž mají „jen“ vlastníci datových schránek právnických osob (ze zákona tedy všechny firmy) a vlastníci datových schránek podnikajících fyzických osob.

Podle Generálního finančního ředitelství platí následující rozdělení:

  • Pokud má poplatník zpřístupněnu datovou schránkou podnikající fyzické osoby, vztahuje se povinnost zasílat na finanční úřad vyjmenovaná podání elektronicky na podání související s jeho podnikatelskou činností.
  • Pokud má poplatník zpřístupněnu pouze datovou schránku nepodnikající fyzické osoby a nemá zpřístupněnu datovou schránku podnikající fyzické osoby, tak podání, týkající se jeho podnikatelské činnosti, nemusí posílat správci daně elektronicky.

Jestliže tedy máte datovou schránku nepodnikající fyzické osoby, daňové přiznání k silniční dani můžete klidně podat v papírové podobě. Pokud jste ale například podávali řádné daňové přiznání k dani z nemovitých věcí, povinnost podat jej elektronicky pro vás platila.

Čtěte více: Povinnost elektronického podání se netýká všech majitelů datových schránek

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).