Hlavní navigace

Nová paušální daň a zálohy na pojistné: Kdy a jak je zrušit?

7. 12. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Pokud poplatník v roce 2021 vstoupí do paušálního režimu, nebude již muset platit zálohy na pojistné. Kdy ale zrušit tyto zálohy, aby se nevystavil penále?

V roce 2021 startuje paušální daň. Jedinou zálohou zaplatí poplatník daň, zdravotní i sociální pojistné. O tom, jak si o paušální daň zažádat, jsme psali v samostatném článku. Pro dotazy, zda máte na paušální daň nárok, lze využít odborné poradny pro paušální daň, kde odpovídá odborník z ministerstva financí.

O paušální daň lze požádat nejpozději do 11. ledna 2021, a to na předepsaném papírovém formuláři nebo pomocí jednoduché elektronické aplikace, respektive online formuláře. Kdo je vlastníkem datové schránky, žádost může z aplikace automaticky i odeslat. Jak otestoval server Podnikatel.cz, vyplnění online formuláře a odeslání přes datovou schránku zabere poplatníkovi maximálně 5 minut. Aplikace sama formulář vyexportuje a po přesměrování do datové schránky i předpřipraví pro automatické odeslání.

S přechodem na paušální režim ale souvisejí i zálohy na pojistné. V roce 2021 je už poplatník hradit nebude muset, protože bude platit jediný paušál, tedy jedinou částku. Poplatník taky již samostatné zálohy na zdravotní a sociální pojistné posílat nebude. 

Jak u zdravotního pojistného?

Splatnost záloh na zdravotní pojistné je od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. V praxi to tedy znamená, že poslední zálohu za prosinec 2020 poplatník pošle zdravotní pojišťovně nejpozději do 8. ledna 2021. 

O přechodu do paušálního režimu informovat zdravotní pojišťovnu není třeba, to za poplatníka učiní příslušný finanční úřad. 

Jak u sociálního pojistného?

Splatnost zálohy na pojistné na důchodové pojištění i pojistného na nemocenské pojištění OSVČ za kalendářní měsíc je od 1. do posledního dne kalendářního měsíce, na který se pojistné platí. Poslední zálohu za prosinec proto poplatník zaplatí nejpozději do 31. prosince. 

ČSSZ o přechodu do paušálního režimu poplatník opět nemusí informovat, to za něj rovněž provede finanční úřad. 

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ

Přehledy jak pro zdravotní pojišťovnu, tak i pro Českou správu sociálního zabezpečení podává poplatník nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém mělo být podle zákona podáno daňové přiznání za rok 2020, které se v příštím roce musí odevzdat nejpozději 1. dubna 2021. Na přehledy o příjmech a výdajích má proto poplatník čas nejpozději až do 3. května 2021 (v případě využití služeb daňového poradce dokonce do 1. srpna 2021).

Při přechodu do paušálního režimu tak není poplatník povinen předkládat daňové přiznání ani přehledy hned v lednu. 

Výklad nebyl tak jednoznačný

Jak zjistil server Podnikatel.cz, výklad rušení záloh nebyl zpočátku tak jednoznačný. Nová paušální daň je tak čerstvou novinkou, že ani zdravotní pojišťovny ani Česká správa sociálního zabezpečení neměla pro klienty hned na úvod týdne dostatečné informace. Dotazy na paušální režim přitom přibývají. 

Z původního výkladu, který měl server Podnikatel.cz k dispozici, vyplývalo, že zálohy na sociální pojistné by správně měl poplatník hradit až do podání přehledu o příjmech a výdajích. Reálně tak hrozilo, že by měl poplatník v roce 2021 souběh platby paušální daně společně se zálohou na sociální pojistné. To však obratem vyvrátilo ministerstvo financí. 

Tento výklad v žádném případě neodpovídá navržené legislativě, ve které je v § 13a zákona o pojistném na sociální zabezpečení v souvislosti s vytvořením paušálního režimu doplněn odstavec 9, který říká, že „při placení záloh na pojistné osoby samostatně výdělečně činné, která je poplatníkem v paušálním režimu, se postupuje podle zákona upravujícího daně z příjmů“. Tímto dodatkem je ošetřeno, aby byly vyloučeny jakékoliv duplicity záloh na sociální pojištění, upřesnil pro server Podnikatel.cz Tomáš Weiss z odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí ČR. 

školení-leden22-molín

Ten zároveň doplnil, že podle dodatku se po vstupu do paušálního režimu řídí odvody sociálního a zdravotního pojištění zákonem upravujícím daně z příjmů. To znamená, že platí pravidelná paušální částka 5 469 Kč měsíčně počínaje lednem 2021. V ní je zahrnuto minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 2 976 Kč a rovných 100 Kč na dani z příjmů. Žádné další odvody sociálního či zdravotního pojištění dle původního vyměření již poplatník platit nebude.

Vedení ČSSZ dnes proto opakovaně ujistila, že žádná jiná metodika či výklad zákona nebude z jejich strany připuštěna.

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz ➡️ Sledujte Michaela na LinkedIn @michaelhovorka a odebírejte jeho nejnovější osobní postřehy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).