Hlavní navigace

Nová pravidla čerpání dovolené: Propadnou na konci roku zbývající dny?

21. 11. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Blíží se konec roku. Propadne, nebo bude proplacena nevyčerpaná dovolená? A jak to bude s opatřeními od 22. listopadu?

Díky novým pravidlům čerpání řádné dovolené zůstane často koncem roku k čerpání pár zbývajících hodin či jejich zlomků. Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání dovolené písemným rozvrhem čerpání dovolené vydaného se souhlasem odborové organizace nebo rady zaměstnanců. Pokud u zaměstnavatele odbory nebo rada zaměstnanců nepůsobí, žádný souhlas není potřeba, rozvrh si zaměstnavatel vyhotoví sám. Zůstatek řádné dovolené (a to ani zlomky hodin) v žádném případě nezaniká a není možné ho proplatit. Více v souhrnném článku. 

Nová omezení pro neočkované

Neočkovaným se omezí život. Od pondělí 22. listopadu už nebude pro využití služeb, návštěvy restaurací, divadel a dalších věcí stačit mít negativní test a bude nutné se prokázat očkováním či proděláním covidu v posledních 180 dnech. Dosavadní podmínka OTN (očkování, negativní test či prodělání nemoci v posledních 180 dnech) se tak změní na ON.

Opětovné testování ve firmách

Od pondělí 22. listopadu 2021 se také začne povinně testovat ve firmách. Testování na pracovišti se vyhnou ti, co jsou očkovaní nebo prodělali covid. Výjimka však neplatí pro pracovníky starší 60 let, ti se budou muset testovat i po očkování. Testovat se bude moci také samotesty. Povinnost testování ve firmách by měla platit do konce února. Výše státní podpory by měla zůstat stejná jako doposud.

Znovu se zavádí tzv. izolačka

Bude znovu zavedena tzv. izolačka. Lidé by měli dostat k nemocenskému navíc 370 korun za den. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance, příspěvek se sníží. Příspěvek má být vyplácen nejdéle do 30. června 2022.

Vrací se i krizové ošetřovné 

Vrátí se krizové ošetřovné. Vypláceno bude zpětně od 1. listopadu. Ošetřovné bude navýšeno na 80 procent denního vyměřovacího základu. Rodiče dostanou minimálně 400 Kč na den. Krizové ošetřovné se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří odvádí pojistné.

Nové poplatky z pobytu

Pro letošní rok odpustila některá města v rámci podpory ubytovacích zařízení poplatek z pobytu. V roce 2022 ho však opět zavádí. Poplatek bude v roce 2022 nově platit například v Plzni, Jičíně či Přerově. Server Podnikatel.cz připravil přehled místních poplatků z pobytu ve všech okresních městech.

Nové články do mailu

Odesíláme každý den nebo každý týden. Odebírejte i zcela nový newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů.

Seriál: Týdeník

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).