Hlavní navigace

Nová snížená sazba DPH je na spadnutí. Sjednocená sazba zapomenuta

3. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: isifa/MAFRA/Michal Šula, podle licence: Rights Managed
Čtěte aktuální novinky z Poslanecké sněmovny, které se týkají úpravy zákona o DPH.

Od ledna bude velmi pravděpodobně zavedena nová snížená sazba DPH. K aktuální základní sazbě ve výši 21% a snížené 15% by měla od příštího roku přibýt ještě jedna, která by byla pouze 10%. Ta by se vztahovala na knihy, léky a kojeneckou výživu. Schválit vládní návrh na zavedení nové snížené sazby daně z přidané hodnoty dnes poslancům doporučil Sněmovní rozpočtový výbor.

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Michal Šula, podle licence: Rights Managed

Vládní návrh na zavedení další snížené sazby DPH má zelenou. Sjednocená sazba naopak nebude.

Například exministr financí Miroslav Kalousek varuje, že přidáním další sazby si stát jen zadělá na problémy, protože na něj budou útočit lobbisté z dalších odvětví a žádat také nižší sazbu. To připouští i náměstkyně ministra financí Simona Hornochová, která potvrdila, že lobbistické tlaky na různé výjimky a pobídky jsou už dnes velké. Resort se proto snaží ladit zákony tak, aby byly srozumitelné, koncepčně správné a nedaly se obcházet. 

Vláda Bohuslava Sobotky si od nové sazby slibuje zejména snížení cen uvedených výrobků pro koncové spotřebitele. Je ale spočítáno, že snížení daňového zatížení na knihy, léky a dětskou výživu připraví státní rozpočet zhruba o 2,9 miliardy korun, Nejvíc se na tom podepíše snížení sazby u léčiv.

Součástí novely zákona je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 % od roku 2016. Vláda tím chce zabránit zvýšení daně na potraviny a sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 %.

Další krok v úpravě daňové legislativy dnes udělal prezident Miloš Zeman, když podepsal technickou novelu o dani z přidané hodnoty. Ta například určuje, které regiony států EU se kvůli danění považují už za třetí země. Mezi ně už nebude patřit například Mayotte, francouzské území v Indickém oceánu.

Novela navíc upravuje zvláštní ustanovení o místě daňového plnění. Od příštího roku se tímto sjednotí pravidla pro určení místa plnění u telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytovaných služeb. Všechny tyto služby se mají nově zdaňovat ve státě příjemce daně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).