Hlavní navigace

Nová vyhláška o pracovnělékař­ských službách vyšla ve Sbírce zákonů

20. 12. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vyhláška o pracovnělékařských službách upravuje mimo jiné dokládání výpisů, vydávání posudků i frekvence prohlídek.

Novela zákona o specifických zdravotních službách s číslem 202/2017 Sb., nabyla účinnosti 1. listopadu 2017. Ke stejnému datu se připravovala vyhláška o pracovnělékařských službách. Ta v těchto dnech vyšla ve Sbírce zákonů s číslem 436/2017 Sb.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Už čtyři roky uplynuly od plného zavedení pracovnělékařských služeb, na základě kterých se provádí posuzování zdravotní způsobilosti zaměstnanců. Pracovní prohlídky mají nová pravidla, novela přizpůsobuje zákon praxi.

Čtěte více: Pracovnělékařské služby podle nové vyhlášky

Novela upravuje například pravidla pro vstupní lékařskou prohlídku, tzv. periodickou prohlídku v průběhu výkonu zaměstnání, mimořádné prohlídky, ale také vstupní prohlídku.

účto únor klímová

Výstupní prohlídka

Ve vyhlášce o pracovnělékařských službách se upravuje § 13 o výstupních prohlídkách, tak aby bylo jednoznačné, kdy se výstupní prohlídka provádí. Navrhuje se její provedení podle bodu a) vždy, pokud:

  • zaměstnanec vykonával práci zařazenou podle zákona o ochraně veřejného zdraví v kategorii druhé rizikové, třetí nebo čtvrté,
  • u zaměstnance byla uznána nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání nebo
  • zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, kdy se předpokládá nebo jehož důsledkem je další zhoršování zdravotního stavu a dále … stávající bod b) …

Další změny, které přinesla nová vyhláška, čtěte v článku Pracovnělékařské prohlídky nově a jinak 

Upravují se některé lhůty. Pracovnělékařské prohlídky související s noční prací, které vždy v plné výši hradí zaměstnavatel, budou vymezeny v prováděcí vyhlášce s tím, že jejich periodicita bude stanovena na 2 roky. Upravuje se ale také frekvence periodických prohlídek. A to v kategorii druhé. Nyní se provádí jednou za 5 let nebo jednou za 3 roky, pokud jde o zaměstnance, který dovršil 50 let věku. Nově jednou za 4 roky a po 50 letech věku jednou za 2 roky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).