Hlavní navigace

Návrh daně z příjmů prošel prvním čtením

25. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud by poslanci hlasovali pro novelu zákona jako doposud, mohli by v příštím roce zaměstnanci odvádět méně peněz do státní kasy. Návrh však není všem po chuti.

Poslanci podpořili návrh, aby daň z příjmů zůstala pro zaměstnance ve stejné výši. Klesnout by ale mělo sociální pojištění o 1,5 %. Proti návrhu však kromě koalice vystoupil i Vlastimil Tlustý, jež v něm požaduje provést změny. Loňská reforma veřejných financí sice nastavila daň z příjmů pro příští rok na 12,5 %, slevy na dani se ale snížily tak, že řadě lidí nakonec hrozí vyšší daňová povinnost. To je také důvodem, proč ministerstvo financí přišlo s novelou. Čtěte více: Podnikatelů se pokles sazby sociálního pojištění nedotkne.

Návrh ministra Kalouska na snížení sociálního pojištění je nastaven tak, že by člověk za každých deset tisíc korun hrubého ušetřil 150 korun. Původně mělo jít pouze o jedno procento, na návrhy některých ministrů z ODS by se však výše pojistného měla snížit ještě o půl procentního bodu více. Čtěte také: Daň z příjmů fyzických osob po reformě: Všichni stejně?.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).