Hlavní navigace

Novela, která měla upravit povinné vstupní prohlídky u dohod „zamítnuta“

16. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Osud novely, která měla upravit přesčasovou práci u řadových zaměstnanců a zrušit povinnost vstupních prohlídek u dohod, je vážně ohrožen.

Poslanecká sněmovna vrátila k dopracování předlohu novely zákoníku práce a zákona o specifických zdravotních službách. Na základě této novely měla být opětovně upravena přesčasová práce pro řadové zaměstnance a povinnost vstupních prohlídek u dohod. Novelu předložila opoziční ČSSD.

Vrácení k dopracování je údajně měkčí forma zamítnutí

Sněmovní tisk č. 601/0 byl vrácen k přepracování. Jeho osud je nyní ve hvězdách. Podle některých názorů je vrácení k dopracování pouze měkčí formou zamítnutí. Novela obsahovala změnu zákoníku práce, která reagovala na změny účinné od 1. ledna 2012.

V současné době je možné v souladu s § 114 zákoníku práce sjednat mzdu s přihlédnutím k přesčasové práci nejen u vedoucích pracovníků, ale i u řadových zaměstnanců. Nejvýše do rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Dosažená mzda, příplatek ani náhradní volno zaměstnanci v takovém případě nepřísluší. Za případnou práci nad sjednaný limit je zaměstnavatel povinen poskytnout mzdu za práci přesčas nebo náhradní volno.

Ovšem někteří zaměstnavatelé pohlížejí na uvedený institut tak, že jde o sjednání práce, kterou vykonává zaměstnanec zadarmo nebo téměř zadarmo. Zásadní problém spočívá v tom, že sjednané zvýšení mzdy v řadě případů nedosahuje výše, kterou by zaměstnanec obdržel při poskytování příplatku ve výši 25 % průměrného výdělku.

Navržená účinnost novely zákona byla k 1. lednu 2013. V případě, že nedojde k úpravě tohoto opatření, budou zaměstnavatelé nadále po „dohodě“ se zaměstnancem sjednávat práci přesčas za symbolickou odměnu.

Čtěte více: Nová úprava přesčasů udělala z pracovníků levnou námezdní sílu

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Povinnost vstupních prohlídek u dohod 

Novela obsahovala i změnu zákona o specifických zdravotních službách, konkrétně změnu v paragrafu 59. Současné změní zákona totiž nenařizuje povinnost vstupní lékařské prohlídky pro pracovní poměr, ale hovoří o pracovně právním nebo obdobném vztahu, což jsou i dohody konané mimo pracovní poměr.

Novela obsahovala pouhé dvě věty, a to: 

  • V § 59 odst. 1 písm. b) se slova “pracovněprávního nebo obdobného vztahu” nahrazují slovy “pracovního poměru”.
  • V § 59 odst. 2 se slova “pracovněprávní nebo obdobný vztah” nahrazují slovy “pracovní poměr”.

Přestože na vstupní lékařské prohlídky u dohod lze využít roční odkladný účinek v souladu s § 98 zákona o specifických zdravotních službách, je změna zákona nezbytná. V závěru nesouhlasného stanoviska s navrženou novelou vláda slibuje, že připraví vlastní legislativní řešení, které by mělo odstranit nejasnosti při aplikaci ustanovení § 59 zákona o specifických zdravotních službách.

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte také: Vstupní zdravotní prohlídky u dohod lze obejít

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).