Hlavní navigace

Novela loterijního zákona je paskvil prolobbovaný českými sázkovými kancelářemi, tvrdí odborník

15. 9. 2011
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 329515
Novela loterijního zákona odporuje legislativě EU a Česko přijde o miliardy v arbitrážích a ohrozí online poker, varuje Pavel Stehno, manažer pokerové online školy.

Minulý týden přehlasovali poslanci Senát a schválili nenápadnou novelu loterijního zákona, která měla původně posílit práva obcí při rozhodování o umístění hazardu na jejich území. Během čtení ve sněmovně se však do zákona dostal přílepek, který prakticky zakazuje hraní pokeru na internetu u zahraničních společností a trestá i reklamu na zahraniční herny. Odborníci označují zákon za prolobbovaný tuzemskými sázkovými kancelářemi a tvrdí, že Česku za něj hrozí arbitráže. O tom všem jsme si povídali s Pavlem Stehnem, manažerem pokerové školy Pokerstrategy.com.

Co znamená novela loterijního zákona, schválená před několika dni parlamentem, pro pokerový byznys u nás?

Znamená to především nutnost zabývat se velmi špatným zákonem, který odporuje legislativě EU a bude stát Českou republiku miliardy na arbitrážích a pokutách od Evropské komise, pokud vejde v platnost. Největším problémem zákona totiž je, že otevřeně diskriminuje zahraniční herny a porušuje tak právo Evropské unie. Český státní rozpočet se může začít připravovat na miliardové sumy, které na něm vysoudí zahraniční firmy v budoucích soudních sporech.

Co konkrétního zákon přináší?

Zákon se snaží definovat všechny loterijní hry, ale i turnaje v karetních hrách hrané naživo i přes internet jako sázkovou hru podléhající loterijnímu zákonu, pro jejíž provozování je nezbytné povolení ministerstva financí. Zákon navíc přímo říká, že takové povolení nemůže získat zahraniční firma, ani česká firma ovládaná ze zahraničí, čímž přímo diskriminuje zahraniční podnikatele. Od 1.ledna 2012 by tedy čeští občané mohli hrát sázkové hry pouze u herny, kterou provozuje česká licencovaná společnost. Evidentní snahou zákonodárce je uzavřít český trh sázení před zahraničními firmami. Takový postup je však v podmínkách vnitřního trhu EU zcela absurdní a nelegální.

Konkrétně pro poker je pak zákon už úplně nesmyslný a devastující pro celé odvětví pokeru. Kdo někdy hrál poker, ví proč. Pro hraní online pokeru je potřeba zejména velké množství lidí, kteří jsou v daný moment online a chtějí hrát poker přes internet – takzvaný „traffic“. Na největších hernách, které jsou přístupné z celého světa, najdete průměrný online traffic několik tisícovek hráčů, čímž je zaručena dostupnost hry v každém okamžiku. Pokud by však mohli hrát pouze Češi proti sobě na české herně, tak průměrný traffic klesne na pouhé desítky hráčů a celá hra na internetu z pohledu českého hráče vymře. Čtěte více: Pavel Stehno: Pokerem si může přivydělávat v podstatě každý

Komu tedy nový zákon prospěje a komu uškodí, pokud bude schválen?

Na první pohled je evidentní, že se zákon snaží otevřít cestu ke ziskům z online sázení pro české loterijní firmy na úkor zahraničních. Na poli sportovního sázení jsou jednoznačným vítězem české sázkovky. Budou zvýhodněny na úkor zahraničních sázkovek, což ale legislativa EU nedovoluje.

Na to ve finále doplatí český stát a český občan, protože tento protiprávně dosažený zisk českých sázkovek na úkor firem z EU budeme muset všichni zaplatit v momentě, kdy se zahraniční firmy začnou s Českou republikou soudit. Převedeno do lidové řeči, podnikatelé a poslanci, kteří pomohli tuto ohavnost prosadit, si namastí kapsu a obyčejný člověk to zaplatí. Každý si jistě sám domyslí, odkud tady vítr vane.

Na poli online pokeru pak zákon uškodí všem, protože celé odvětví pro české hráče jednoduše zdevastuje. Mnoho profesionálních pokerových hráčů již teď uvažuje o emigraci do zahraničí. Což opět znamená snížené daňové příjmy pro český stát.

Pokud je podle vás zákon tak evidentně v rozporu s legislativou EU, jak je možné, že v ČR prošel parlamentem?

Novelu zákona v této podobě prosadila do jednání sněmovny skupinka poslanců v čele s Janem Farským (TOP09). Učinili tak nechvalně proslulou metodou přílepkování, kdy k projednávané novele loterijního zákona, která je velmi potřebná, protože uděluje vyšší pravomoce obcím, přilepili výše zmíněnou část zákona, která diskriminuje zahraniční sázkovky.

Další důležitou zákulisní informací je, že v průběhu posledního roku se intenzivně jednalo na jiné vládní novele loterijního zákona, kterou připravuje ministerstvo financí ve spolupráci s většinou zasažených subjektů. Zájmy českého pokeru zde přes rok hájila Asociace českého pokeru. Tato druhá novela byla kvalitní prací expertů, která by vnesla do odvětví řád a zajistila daňové příjmy z pokeru a dalšího sázení pro český stát. Tato správná novela byla donedávna jedinou veřejně známou připravovanou novelou a na jedné stránce kvalitního textu se pracovalo skoro rok. Bohužel se po téměř ročním projednávání vládní novely loterijního zákona objevil ve druhém čtení jako blesk z čistého nebe přílepek pana Farského z TOP09. Oproti vládní novele, která nezabere více jak jednu stránku, má tento lidově pojmenovaný „Farského přílepek" stran 17 a bez jakéhokoliv předchozího projednávání mění řadu ustanovení loterijního i dalších zákonů.  Jednoduše řečeno, rok se jedná o jednostránkovém dokumentu, aby ze dne na den někdo vynesl na stůl stran 17, pro které sněmovna zvedne ruce, neboť „je potřeba aspoň nějakou novelu konečně schválit“.  Všem, kdo znají legislativní proces, je okamžitě jasné, jak se omezil prostor pro jednání.

Můžeme se jen pozastavit nad tím, jak zmanipulovaný je vlastně legislativní proces. Vládní novela rok slouží jako kouřová clona, která se rozplyne ve chvíli, kdy je na jejím základě vynesen daleko rozsáhlejší dokument, a to v okamžiku, kdy v rámci legislativního procesu na něm ve sněmovně nelze prakticky nic změnit. Z takové tvorby zákonů v České republice mrazí.

Kdo za tím podle vás stojí?

Já bych nerad nikoho obviňoval z korupce a také bych se rád vyjádřil slušně. Takže řeknu jen, že věcná souvislost zisků pro české loterijní společnosti a manipulace legislativního procesu tady hovoří sama za sebe. Sledoval jsem jednání sněmovny online, když se o zákonu hlasovalo, a z projevu pana Pavla Béma (ODS) a pana Farského (TOP09), kteří tento přílepek prosazovali, se mi ježily vlasy na hlavě.

Je mi smutno z toho, že se v našem parlamentu schválí zákon, o kterém každý student vysoké školy okamžitě řekne, že je nesmyslný a bude stát státní rozpočet miliardy na arbitrážích. Doufám, že česká společnost ještě není natolik zkažená, aby tahle skandalita bez problémů prošla. Rovněž věřím, že bude z celé věci vyvozena osobní odpovědnost pro nekompetentní poslance České republiky.

Co se tedy bude dít dál?

Jsem si jistý, že pan prezident Václav Klaus se pod tento absurdní zákon nemůže podepsat. Bylo by dobré, kdyby si dal se zamítnutím zákona na čas, aby byl prostor pro medializaci celé kauzy a ukázání veřejným prstem na politické viníky. Ze zákulisních informací je zřejmé, že sněmovna plánuje prezidentovo veto přehlasovat nadpoloviční většinou všech poslanců, tedy 101 poslanců, a po tomto finálním hlasování by zákon bohužel vešel v platnost.

V mezičase bych rád získal oficiální vyjádření dvou nejsilnějších vládních stran ODS a TOP09 k celé věci. V minulých volbách jsem jednu z těchto stran volil a jsem hluboce zklamaný z toho, jak naložili s mojí důvěrou. Rovněž se pokusíme zmobilizovat odpor proti finálnímu schválení zákona, snad ještě není úplně pozdě. Třeba ještě některé z politických stran dostanou rozum, když si uvědomí, že celý národ se dívá.

Vraťme se zpět k pokeru. Pokud by zákon přece jen vešel v platnost, znamená to, že hraní online pokeru bude nelegální?

Podle zákona to tak vypadá, hraní na internetových hernách provozovaných celosvětově zahraničními firmami, tedy bez povolení ministerstva financí, by bylo zakázané. Pokuta za provozování sázkových her bez povolení je stanovena na 10 milionů korun a za propagování těchto heren a nepovolenou reklamu až 2 miliony korun.

Trest za hraní bude hrozit hráčům nebo společnostem provozující online herny?

Jak společnostem, tak hráčům, neboť zákon zakazuje i účast na sázkových hrách provozovaných ze zahraničí.

Už samotné hraní tedy bude trestné, či jen nepůjde legálně dostat peníze z herny na účet? Tedy situace, která byla do letošního roku také v USA?

Jak říkám, zákon hovoří obecně o „účasti na sázkových hrách provozovaných ze zahraničí“ takže už přímo hraní samotným hráčem by bylo nelegální. Další věc potom je, jakým způsobem by chtěl stát zákon vymáhat. Je to tak, celá situace nápadně připomíná situaci v USA.

Půjde se připojit na stránky online heren, nebo se je pokusí stát nějak blokovat?

To je další technický problém. Ale v tuhle chvíli skutečně není na místě řešit, jakým způsobem by se měl zákon vykládat. V tuhle chvíli je potřeba se proti téhle novele zásadně ohradit a udělat všechno proto, aby nevešla v platnost. Hlavní důvody jsou tyto

  • Zákon je v rozporu s legislativou EU
  • Zákon omezuje svobodu občanů ČR a základní svobody občana EU. Jsem přesvědčen o tom, že je v rozporu s českou ústavou.
  • Samotné cíle zákona jsou v oblasti pokeru nenaplněny. Místo rozumné regulace a zdanění příjmů z pokeru by došlo k devastaci celého odvětví, které pro stát přinese pouze emigraci občanů a nulové daňové příjmy.
  • Je správné legislativně vymezit poker a zajistit zdanění příjmů z pokeru pro český stát. Takovou správnou novelu připravuje ministerstvo financí. Je zcela absurdní o produkt této expertní práce přijít kvůli zmanipulovanému legislativnímu procesu.

Půjde ale vůbec nějak hráčům dokázat, že hrají na zakázaných online hernách? Tedy půjde zákon nějak vynucovat? Jde mi o to, zda to bude jak v USA, kde stát nechal lidi hrát, ale začal dělat problémy až ve chvíli, kdy došlo k převádění peněz.

V tuhle chvíli mi ta otázka o vynucování zákona připadá ještě předčasná a nechci na ni odpovídat. Nechci se smiřovat s tím, že tento paskvil projde a řešit, co to bude znamenat. V tuhle chvíli na tuhle otázku nikdo nezná odpověď, skutečně si myslím, že pokerové problémy jsou spíš vedlejším produktem lobby sázkovek kvůli sportovnímu sázení a že se rozhodli to vzít jedním šmahem a neuvědomují si, že na tom nic nevydělají.

Co je tak možné nyní dělat?

Celá situace si žádá detailnější právní rozbor. V úvahu připadají 2 hlavní možnosti:

  1. Přesvědčit zákonodárce, aby novelu přece jenom zamítli nebo se pokusili nějakým způsobem škodlivá ustanovení ze zákona vyjmout. (Zde se ale obávám, že v tuto chvíli legislativního procesu již nejde. Po vetu prezidenta sněmovna zákon bud přijme jako celek nebo musí celý zamítnout. A právě neštěstí toho přílepkování je, že se do dobrého zákona dostala škodlivá ustanovení.)
  2. Podat ústavní stížnost.

Obě možnosti budeme nyní aktivně řešit. Rád bych ve spolupráci s Asociací českého pokeru připravil otevřený dopis prezidentovi a sněmovně. Rovněž chci získat vyjádření politických stran a připravujeme i další možnosti obrany. Snad pomůže i medializace celé věci.

Co když nic z toho nepomůže?

Pak z hlediska státu nezbude nic jiného než oči pro pláč a otevřít peněženku pro zahraniční arbitráže. Za chyby se platí.

MM_socky3

Z pohledu pokeru ale stále máme jeden velmi silný argument. Poker není hazardní hra, ale dovednostní disciplína. Podle názoru mnoha expertů je poker dokonce více založený na umění než například mariáš. V pokeru totiž můžete vyhrát díky dobrému blafu i v případě, že vám vůbec nejde karta. A mariáš je registrovaný pod ČSTV jako sportovní svaz a také nejspíš nebude zákonem zakázán.

Myslím si, že zákonodárci snad ani neměli v úmyslu tímto zákonem regulovat a zničit celou pokerovou hru. Pokud se nám podaří prostřednictvím judikatury a výkladů zákona poker z celé této absurdní novely vyjmout, nemusel by se nový zákon hraní pokeru vůbec nijak dotknout.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).