Hlavní navigace

exPRESS: Novela zákona o cenách nerespektuje tržní principy

31. 5. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Zase další blud z pera zákonodárců. Navrhovaná novela zákona o cenách je podle obchodníků nepřesná a dostává se s ní do zákona skrytá regulace cen a omezení podnikatelské svobody. A jaké další perličky připravil uplynutý týden?

Podnikatelům se nelíbí novely týkající se cen, odpadů a významné tržní síly »

Navrhovaná novela zákona o cenách je v mnoha částech nepřesná, neodstranila zejména výkladové nedostatky původního textu, ale především se text navrhované novely neshoduje s tvrzením autorů dle předkládací zprávy, tvrdí ve svém stanovisku Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

Podle Svazu se do zákona dostává snaha o skrytou regulaci cen. Svaz kritizuje také vágnost výkladu důležitých pojmů, které zákon používá, jako je například „výhodnější hospodářské postavení”, „nepřiměřený hospodářský prospěch”, „cena obvyklá na trhu” atd.

exPRESS - Koleje 01
Firmy

T-Mobile údajně prodal data klientů Komerční bance

Banka jim teď posílá dopisy s nabídkami kreditních karet a volá jim na jejich soukromé telefony. Případ začal projednávat Úřad pro ochranu osobních údajů.

AAA Auto v prvním čtvrtletí zmírnila ztrátu

Ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku skupina zmírnila propad o 42 procent. V prvním čtvrtletí firma prodala 18.789 vozidel, tedy o 6,2 procenta více než ve stejném období 2007.

Internetové obchody nevyužívají moderní technologie

Jen málo internetových obchodů využívá výhody, které nabízí technologie Web 2.0. Tedy využívá webové stránky, které jsou uživatelsky přívětivé, funkční a dostatečně přitažlivé pro zákazníky. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Gartner.

exPRESS - Koleje 02
Legislativa a státní správa

Notáři nově v systému Czech POINT

Aktuálně se jedná o 21 notářů. Celkem by se mělo do systému postupně zapojit 450 notářů – v konečném stádiu by se mělo jednat o všechny notáře v České republice. Notářsky ověřený výpis z Informačního systému veřejné správy je zpoplatněn 100 korunami bez ohledu na rozsah výpisu.

Podnikovým právníkům zaberou nejvíce času soudní spory firem se zákazníky

Firmy vedou nejčastěji spory se svými zákazníky. Urovnání těchto sporů pak zabere tuzemským i evropským podnikovým právníkům nejvíce času. Urovnáváním sporů stráví nejvíce času Italové, naopak nejméně Nizozemci. Vyplývá to z průzkumu advokátní kanceláře Lovells mezi evropskými firmami.

exPRESS - Koleje 03
Provoz firmy

Podnikatelé loni zaměstnávali na 2,5 tisíce vězňů

V roce 2007 vzrostl počet odsouzených zaměstnaných u podnikatelských subjektů o 219 osob oproti předchozímu roku. Jejich průměrná mzda byla 4111 korun. Vyplývá to z výroční zprávy Vězeňské služby České republiky za rok 2007.

školení červen 22 - tip do článku

Průzkum: Přes 80 % podnikatelů bojuje se špatnou platební morálkou

45 % jich dokonce zaznamenalo ve stejné době úplný výpadek plateb. Zároveň dvacet procent firem očekává další zhoršení platební morálky. Vyplývá to z průzkumu, který zadala pojišťovna pohledávek Atradius.

Skoro 80 tisíc Češek a Čechů pracovalo loni v evropských ze­mích

Ve dvou desítkách evropských zemí loni podle dostupných údajů pracovalo 76 400 občanů České republiky. Za poslední dva roky se tak jejich počet více než zdvojnásobil. Vyplývá to z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí. Zároveň však ministerstvo upozorňuje, že údaje mohou být zkreslené tím, že mnohé státy podobné údaje nesledují, případně sledují příchod pracovníků, ale už ne jejich odchod

Anketa

Jak trávíte víkend?

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).