Hlavní navigace

Novela o EET dostala ve Sněmovně další šanci. Přináší rozšíření či offline režim

Jana Knížková

Elektronická evidence tržeb prošla prvním čtením. Ve Sněmovně se ji podařilo protlačit do dalšího projednávání na osmý pokus.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Novela zákona o evidenci tržeb obsahuje návrh na snížení DPH, zavádí také offline režim pro drobné podnikatele nebo startuje poslední dvě vlny EET.

Součástí novely zákona o evidenci tržeb je i přeřazení některých služeb a některého zboží do druhé snížené sazby DPH ve výši 10 %. Přeřazení do druhé snížené sazby se má dotknout například kadeřnických a holičských služeb nebo služeb čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech. 

Jakých dalších služeb a druhů zboží se může přeřazení týkat, najdete v článku Je těžké zjistit, zda správně daní, má se jim proto zavést #EET a snížit DPH

Offline evidence tržeb pro drobné podnikatele

Kromě snížení sazeb DPH přináší novela i další věci. Zavádí se možnost offline režimu evidence pro podnikatele s hotovostními příjmy do 200 tisíc Kč. Ministryně financí Alena Schillerová připustila, že by se mohla tato částka ještě po následných jednáních zvednout. 

Místo EET by podnikatel vystavoval účtenky z bloku, který by si vyzvedl na finančním úřadě. Na konci každého dne by zaznamenal do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek. Každé čtvrtletí by pak zaslal tento formulář na finanční úřad.

Psali jsme: Kdo, kdy a jak bude moct využít offline evidenci tržeb místo #EET?

Novela opětovně počítá se zavedením EET pro podnikatele, kteří se dle původních plánů měli zapojit v 3. a 4. vlně, ale kvůli rozhodnutí Ústavního soudu bylo jejich zařazení do EET zrušeno. 

Tipli listopad

Ve třetí a čtvrté vlně EET by se evidence tržeb měla týkat také podnikatelů, kteří provozují stánkové občerstvení, prodejců na farmářských trzích, ale i některých řemeslníků, lékařů, účetních nebo advokátů. 

Při projednávání došlo na pofidérní metodiku

Při projednávání novely o evidenci tržeb padala v Poslanecké sněmovně drsná slova kritiky, a to zejména na data, která vypovídají o efektivnosti elektronické evidence tržeb za dobu její účinnosti v České republice. Jak už Podnikatel.cz informoval, Piráti zveřejnili analýzu, která ukazuje, že čísla o přínosu EET, která vláda prezentuje, jsou získaná pofidérní metodikou. Více o analýze se dočtete v článku Čísla o přínosu #EET jsou založena na nesmyslné metodice, ukázala analýza

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).