Hlavní navigace

Exekutoři: Novela zákona o soudních exekutorech bude znamenat jen byrokracii

11. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vládní novela zákona o soudních exekutorech, kterou včera sněmovna poslala do závěrečného schvalování, bude podle exekutorů znamenat jen administrativní zátěž. Od novely si přitom vláda slibovala zrychlení, zjednodušení a zvýšení ochrany práv účastníků exekučního řízení.

Novela zcela popírá účel exekučního řízení, tj. rychlé a efektivní uspokojení pohledávky oprávněného a nákladů exekuce. Na jedné straně je zde jakási snaha ulehčit exekučním soudům od agendy spojené se zahájením exekučního řízení, na druhou stranu budou exekuční soudy i pověření soudní exekutoři zahlcováni podněty k odkladu exekuce, varoval Tomáš Vrána, soudní exekutor Exekutorského úřadu Přerov.

Podle bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který novelu protlačil, však novela zavádí nově způsob, který nepovede ke zruinování či likvidaci dlužníka. To je filozofie všech těch změn, řekl ČTK Jiří Pospíšil.

Podle exekutorů ale novela jako celek působí nesystémově. Podle nich bude mít negativní vliv na praxi exekutorů. Hodnotím ji tedy jako výrazný krok zpátky a pevně věřím, že do legislativní procedury ještě výrazně vstoupí Senát, uzavřel Tomáš Vrána.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).