Hlavní navigace

Novela zákona o DPH je pro podnikatele byrokratickou fackou

20. 7. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Podnikatelé protestují proti novele zákona o DPH. Nejvíce jim z ní vadí „blacklist“ neplatičů DPH a povinnost zveřejňovat účty.

Firmám se nezamlouvá novela zákona o DPH, kterou poslanci schválili před týdnem v prvním čtení. Podle podnikatelů jim novela neúměrně zvýší administrativní náklady. Jak navíc zástupci firem upozorňují, novinky v oblasti DPH mohou utlumit ekonomickou aktivitu.

Podnikatelům se především nezamlouvá institut nespolehlivého plátce. Toto označení získá plátce daně z přidané hodnoty, který závažným způsobem neplní své povinnosti ve vztahu ke správě daně. V případě rozhodnutí o označení plátce DPH za nespolehlivého plátce a nabytí právní moci tohoto rozhodnutí, zveřejní tuto informaci správce daně na internetu. Zároveň ten, kdo přijme zdanitelné plnění od nespolehlivého plátce (za předpokladu, že byl zapsán do seznamu nespolehlivých plátců a tento údaj byl rovněž zveřejněn), bude ručit za nezaplacenou daň z tohoto plnění.

Čtěte také: Vznikne „blacklist“ nespolehlivých plátců DPH. Kolika podnikatelů se to týká?

Jak ale upozorňuje Hospodářská komora ČR (HK ČR), institut nespolehlivého plátce nepatří v zemích EU mezi obvyklá opatření. Podle komory je definice nespolehlivého plátce příliš široká a ponechává nepřiměřeně velký manévrovací prostor pro správce daně, z jehož strany by mohlo docházet ke zneužití tohoto institutu. Co se týče ručení ze strany příjemců zdanitelného plnění, obává se HK ČR vážných dopadů pro podnikatele. Dopad spatřujeme ve zvýšených administrativních nákladech a v nutnosti zaplatit daň za plnění poskytnuté nespolehlivým plátcem v případě, že on sám ji nezaplatí, což by mohlo vést k poklesu ekonomické aktivity na trhu, vysvětlila serveru Podnikatel.cz Lenka Vodná z tiskového oddělení HK ČR.

Účty mají být také veřejné

Nejde ale jen o institut nespolehlivého plátce. Podnikatelé také upozorňují na další novinku, která může přinést nemalé problémy, a to na povinnost uvádět v přihlášce k registraci účty používané pro ekonomickou činnost. Použití jiných účtů než účtů oznámených správci daně bude nově důvodem pro ručení příjemcem plnění za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění. Bude nutné zveřejnit vlastní čísla bankovních účtů, která mají být vyvěšena na webu finančního ředitelství, a jednak bude nutné před každou platbou každé faktury na tomto webu ověřovat, zda tam daný účet našeho dodavatele stále visí (a je tedy „v pořádku“), uvedla serveru Podnikatel.cz Pavla Břečková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

Čtěte také: Nové povinnosti pro podnikatele. Přiznání k DPH pouze elektronicky

účto únor klímová

Podle Břečkové půjde o naprosto absurdní stav, na nějž má málokterá firma kapacity. Podnikatelé se podle ní opět stávají v podstatě rukojmími neschopnosti české administrativy zvládat své úkoly tak, aby nezatěžovala nadměrně podnikatele a nechala jim prostor vykonávat jejich předmět podnikání. Navíc nechci domýšlet situaci, kdy by firma-platící zákazník musela dokazovat, že v době platby dodavateli jeho účet na webu finančního úřadu ještě byl, zatímco finanční úřad již bude vyžadovat platbu ručení, protože účet dodavatele již mezi zveřejněnými účty nefiguruje, uzavřela Břečková.

Foto: www.isifa.com

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).